Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

Rzeszowska Fundacja Życia zamówiła spiżowy dzwon. Nazwala go Głosem Nienarodzonych. Dzwon ma budzić sumienia i przypomnieć o prawie do życia od poczęcia. Dzwon trafi do Zambii w Afryce. Na pewno w Zambii obywatele najbardziej potrzebują dzwonu. Komuś chyba w głowie dzwoni…

Ukarany przez Watykan abp Wiktor Skworc planował huczna imprezę z okazji rocznicy świecenia kapłańskich oraz 75. urodzin. Imprezę miała uświetni Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Jednak ktoś podał te plany do mediów, zrobił się raban i kuria wycofała się z pomysłu.

Według prokuratury z Tarnowa ks. Stanisław P. z diecezji tarnowskiej skrzywdził osiemdziesięciu chłopców w jedenastu parafiach – napisał w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Mimo to tarnowska prokuratura zdecydowała o umorzenie śledztwa, wskazując, że sprawa się przedawniła. P. tez nie musiał przepraszać.

W ciągu ostatnich 30 lat odsetek regularnie praktykujących w pokoleniu najmłodszymi spadł z 69 na 23, a niepraktykujących wzrósł z 8 do 40 procent. Słabnie zarówno dziedziczenie postaw religijnych między rodzicami a dziećmi, jak i świadomie formowanie w rodzinie do wiary.  To, co obserwujemy na poziomie parafilii w rodzinkach, każe myśleć, że procesy sekularyzacyje nie wyhamują” – mówi w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej prof. Mirosława Grabowska, dyrektorka Centrum Badania Opinii Społecznej,

Ksiądz jednej z parafii pod Ełkiem spowodował po pijanemu wypadek, w którym ucierpiał kierowca i jego dwie córki w wieku 14 i 6 lat. Duchowny miał blisko 3 promile, a po wypadku próbował uciec z miejsca wypadku.

„Zachowanie Adama Darskiego było wulgarne i prostackie, ale to nie było przestępstwem” – uznał Sąd Okręgowy w Gdańsku, który utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji, uniewinniający ”Nergala” Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych. W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni lider grupy Behemoth podarł Biblie. Jak łatwo policzyć, ta absurdalna sprawa ciągnęła się 15 lat. Jeszcze chyba możliwa jest kasacja ministra sprawiedliwości.

Dowodzone przez wicepremiera Piotra Glińskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozdzieliło ponad 200 mln zł. na ratowanie polskich zabytków. Do regionu częstochowskiego trafi blisko 1,5 mln zł. Na 11 obiektów tylko 2 nie są tam kościołami.

„Kościół w Polsce dopiero wkracza w swoje lata chude” – stwierdził historyk i polityki prof. Antoni Dudek w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim. I dodał: „Myślę, że kościół się odbuduje, tylko, że to będzie proces bardzo długotrwały, mozolny i będzie wymagał bardzo głębokich zmian na poziomie personalnym”. Z tymi łatwo nie jest. Biskupi będą się bronić przed zmianami.

Kościół dał się ustawić w roli tego, który musi się tłumaczyć, usprawiedliwiać, przepraszać, a w dodatku starać się nadążyć za modami tego świata, by nie zasłużyć na miano zacofanego. Kompletny absurd. Tymczasem Kościół ma cos do powiedzenia świata. Ma do głoszenia Ewangelię o życiu wiecznym, o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Apostelowie nie tłumaczyli się, dlaczego Judasz, złodziej i zdrajca, nie został wcześniej usunięty z grona dwunastu, Przecież Jezus musiał wiedzieć… (ks. Dariusz Kowalczyk, 16 grudnia)

Zrywane są podstawowe relacje społeczne, od rodziny począwszy poprzez Kościół, a gdzieś na narodzie kończąc. Podważane są również wszystkie stare obyczaje, które wiązały pokolenia miedzy sobą i które wiązały się nie tylko z porami roku, ale również z kalendarzem liturgicznym. Zycie polskie kwitnie nie w tych wielkich ośrodkowych, gdzie rzekomo żyją ci lepiej wykształceni i młodzi ludzie, ale bardziej na prowincji. Tam ta polskość jest cały czas tak samo żywa. Podczas świąt Bożego Narodzenia istotne nie są prezenty, ale pasterka, śpiewanie kolęd, przyjście na świąt Zbawiciela. (Prof. M. Ryba, Radio Maryja, 18 grudnia).

Radni z Częstochowy – głównej kwatery Czarnej Madonny - nie chcą finansować religii z lokalnego budżetu. Przyjęli uchwale, w której apelują o likwidacje finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Jest to pierwsza tego typu uchwala w Polsce. Radni uzasadniają postulat wysokimi kosztami ponoszonymi przez miasto mimo coraz mniejszej liczby chodzących na religie. Wydatki ponoszone na naukę religii w szkołach w 70 proc. Finansowane są z subwencji oświatowej, a w 30% z dochodów własnych miast. W przypadku Częstochowy to ponad 2,8 mln zł”. – liczą pomysłodawcy uchwały.

Na Wawelu biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Janusz Mastalski konsekrował kolejne dziewice, które  dołączyli do Ordo Virginun. W archidiecezji krakowskiej posługuję 56 członkiń Stanu Dziewic, a do konsekracji przygotowuje się 15 kandydatek i aspirantek. Kraków jest pod tym względem niedościgniona stolica Polski Dziewic Konsekrowanych.

Komentarze

0
Michal
1 year ago
Wierzący, ale podchodzący do kościoła polskiego z rezerwą Michał Smolorz wspominał o ateizacji Śląska jako dobrym wyjściu z problemów. Mam znajomych z małżeństw proniemiecko(?)-korfanciarskich - czyli opcji średniowieczno-religianckiej - żyjących w Niemczech, ale: słuchających Radia mającego ryja (chociaż to gorole, a oni anty; antysemitów modlących się jednocześnie do "wyznania handlowego"), nieznających "Tygodnika Powszechnego", co najwyżej "Gościa Niedzielnego", kochających pisiorów, zaś tych, którzy pokojowo doprowadzili do zmiany systemu uważających za agentów czy Żydów. Takich ludzi w naszym heimacie jest mnóstwo. Przez 600 lat ich rodziny pozostały średniowieczne i ich potomkowie łatwo dali się kaczystom kupić. Dosłownie jak goralenvolk, który kochał władzę hitlerowską, a obecnie pis; wniosek prosty: ich paranoidalna mentalność zezwala na kochanie wszystkich narodowych socjalistów.
Like Like Cytować