Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

To nie hasło wyjęte żywcem z PRL-owskiej propagandy, ale napis wymalowany czarnym sprayem na jednym z opolskich budynków. Mijam go każdym razem , gdy jadę z mojego Niemodlina  do oddalonej o 30 km stolicy województwa. Do tej pory, jako pani mgr historii, a być może już niebawem pani doktor, uśmiechałam się z politowaniem na jego widok, ale ostatnio moje uczucia się zradykalizowały i dlatego chce dać im upust.

Nie wiem, czy reprezentujący w Sejmie mój region (co za wstyd) poseł Janusz Kowalski jest autorem tego manifestu, ale z pewności się z nim identyfikuje. Wespół z Przemysławem Czarnkiem największym destruktorem polskiego szkolnictwa, okazali się bardziej  antyniemieccy niż ta Wanda, co za Hansa czy innego Niemca Jürgena wyjść nie chciała. Mniejszości niemieckiej w Polsce  zredukowano liczbę godzin nauczania ojczystego języka w szkołach i obcięła fundusze.

Panu Kowalskiemu nie podoba się również że w naszym sejmie zasiada reprezentujący mniejszość niemiecka posłowie, zwalcza dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości itp., itd. Nie wiem, czy posłowi nie pomieszały się pewne fakty z powodu przeżytej niedawno traumy (wszak na jego życie czyhał, główny doradca premiera ds. pandemii COVID 19) czy tez przestraszył się słów prezesa o „IV Rzeszy”, ale zapomniał, a być może nigdy nie wiedział, o zasadniczej kwestii. Otóż mniejszość niemiecka jest u siebie.

Tu żyli jej dziadowie, pradziadowie, prapradziadowie i tak mogłabym wymienić do iluś tam „pra”. Ich ojcowizna została przyłączona do Polski po zakończeniu drugiej wojny światowej jako rekompensata  za utracone  przez RP ziemie na Wschodzie. To, co robi Janusz Kowalski, wypisz, wymaluj wpisuje się w mit o prapolskich „Ziemiach Odzyskanych”, które rząd Polski Ludowej przy bratniej pomocy Związku Radzieckiego odzyskał po wiekach i przywrócił do macierzy.

Oczywiście wiadomo, jaki cel przyświeca politykom Zjednoczonej Prawicy. – Polska ma być krajem homogenicznym, narodowym, katolickim, z jedyną słuszną wersją historii. Historii, w której nie ma miejsca na narracje o wielokulturowości, tolerancji i otwartości dawnej Rzeczypospolitej, na prezentowanie krajobrazów, w których cerkiew, synagoga i kościół katolicki stały w odległości kilkuset metrów od siebie, a polscy obywatele niezależni od pochodzenia etnicznego, wyznawanej religii i kultywowanych tradycji – wspólnie stawali do obrony ojczyzny w obliczu zagrożenia.

  • Mniejszość niemiecka na Opolszczyźnie jest w swoim domu i żaden opętany antyniemiecką fobią polityk nie ma prawa mówić jej, jak ma ten dom prowadzić. Narzucić jej to mogą tylko przepisy prawne, a działania chociażby Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim spełniają wszystkie wymogi, które reguluje ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym z dnia 6 stycznia 2006 r. Natomiast Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej w art. 35 rozdziale drugiego, stanowi że:
  1. Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury.
  2. Mniejszości narodowe i etniczne maja prawo do tworzenia wlanych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie tożsamości religijnej oraz do uczestnictwa w rozstrzygających spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej. 

I kto bardziej jest „Polakiem” – mieszkający w Bogushütz Werner lub Heinrich Wieszalla, respektujący zobowiązujące prawo czy Janusz Kowalski lub Przemysław Czarnek mający za nic zapisy ustawy zasadniczej?

 

Komentarze  

0#5 Wiesiek 2022-06-26 21:32
Dlaczego Polacy zawsze chca tlumaczyc innym co maja robic . Czy dlatego, ze sa najmadrzejszy? Dziwie sie, ze nie slyszalem o tym, ze Polacy chca miec mniejszosc w USA, Franji, Hollandii, bo tam tez mieszka kilkascie Polakow.
 
0#4 Pailek 2022-06-25 23:44
Panie Alek, to nie jest tylko moje zdanie na ten temat. Prawdziwi historycy i politolodzy powiedza, ze nie moze byc mniejszosci, tam gdzie sie nie zylo. I tu nic nie pomoze. Turcy tez nie maja w Bundestagu poslow. WPolsce w Sejmie tez nie ma Wegrow, mimo ze ich kilkaset zyje w Polsce.
 
0#3 Alek 2022-06-20 22:55
Pailek podaje dziwne, i trochę pokrętne tłumaczenie słowa "mniejszość". Żyje w Niemczech wielu Polaków, mogli by mieć swoją reprezentację w parlamencie. Prawda? Były czasy, że - mieli. Wiem! Co w takim razie zrobić z Turkami i Arabami? :) :) :)
 
+1#2 Pailek 2022-06-20 13:38
Z pierwsza czescia zgadzam sie w 100% z Alkiem. Ale w drugiej nie. W Niemczech nie ma mniejszosci polskiej, to jest Polonia. By byc mniejszoscia, trzeba tam mieszkac, gdzie kiedys bylo panstwo polski. Np. na Ukrainie, Litwie ale w Niemczech np w Zaglebie Ruhry nigdy do Polski nie nalezalo i dlatego tam nie moze byc mniejszosci
 
-1#1 Alek 2022-06-15 11:04
Podpisuję się "oburącz" pod tekstem pani Marii.
Oczywiście pamiętam słowa wygłoszone przez gen. de Gaulle'a na schodach Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, ale on jednak był tej klasy politykiem, że mógł powiedzieć to - co chcieliśmy usłyszeć.
Z drugiej strony - przydało by się zawalczyć, żeby na zasadach wzajemności i w Bunestagu znalazło się miejsce dla posłów reprezentujących mniejszość polską w RFN.

Komentarze

0
Opolak
1 year ago
To jeszcze nic

[xx]radio.opole.pl/410,255,tak-bylo-naprawde-24082022

[xx]www.youtube.com/user/BialoCzerwoneOpole

na stronie stowarzyszenia bialo-czerwone.opole.pl
przekonują, że podczas wojny na Śląsku Opolskim była i działała Armia Krajowa. Ich wiedza jest "przeogromna", bo według nich "Brygada Świętokrzyska " to nie NSZ, tylko AK. W moim przekonaniu obserwujemy perfidną formę fałszowania historii. Świadkowie powymierali, a powojenne budowanie ideologii pomaga w tworzeniu odjechanych teorii.
Jeszcze jedno - razi mnie rusycyzm "Opolszczyzna".
Like Like Cytować
1
Otto Flick
1 year ago
Jestem nauczycielem języka niemieckiego w jednej ze śląskich szkół. Do mojej szkoły przyjeżdżają również dzieci z pobliskich wiosek o nazwiskach - poza polskimi - czeskich, słowackich lub niemieckich, lecz dzieci z miejskiego blokowiska chcąc popisać się quasi patriotyzmem puszczają na moich lekcjach rotę (piszę z małej litery celowo). Ratując się wskazałem na odwiedzanie przez "sierotkę Marysię Konopnicką" uzdrowiska Bad Nauheim w celach leczniczych i tym samym jej hipokryzję. Od jej podróży do krajów niemieckojęzycznych z ponoć niezalegalizowaną żoną abstrahowałem. Matka syna wyrastającego na kibola nie dopatrywała się w jego "heroicznym" czynie niczego złego. Zastanawiam się, czy nie zapoznać uczniów z tekstem Jerzego Pilcha "Prezydent z Generalnej Guberni" celem rozświetlenia umysłów. Nie wiem, czy rodzina sprawcy "rzuciła ziemię, skąd jej ród" czy jest on swego rodzaju Żydem - antysemitą.
Like Like Cytować
1
Otto Flick
1 year ago
Śląsk Opolski zawsze p(ierd)olski
Like Like Cytować