Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

 Tak długo jak ja będę premierem, to Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie. Ani złotówki, ani euro, ani dolara – powiedział premier Mateusz Morawiecki w reakcji na protesty Izraela dot. ustawy reprywatyzacyjnej. Te słowa spotkały się z reakcją szefa izraelskiej dyplomacji.

 Stosunki polsko-izraelskie znów stały się bardzo napięte ze względu na uchwalone przez Sejm zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego dot. reprywatyzacji. Ambasada Izraela w Polsce stwierdziła, że nowela "uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami".

Premier Mateusz Morawiecki pytany o komentarz do sprawy stwierdził, że stosowne oświadczenie wydało polskie MSZ. – Ja mogę tylko powiedzieć, że tak długo jak ja będę premierem, to Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie. Ani złotówki, ani euro, ani dolara – mówił podczas konferencji prasowej w piątek.

Szef MSZ Izraela: żaden parlament nie może negować Holokaustu

Do tych słów w niedzielę odniósł się Jair Lapid, szef MSZ Izraela. Cytując słowa polskiego premiera napisał: "Nie interesują nas polskie pieniądze i sama aluzja jest antysemicka. Walczymy o pamięć o ofiarach Holokaustu, o dumę naszego narodu, a żaden parlament nie może uchwalać ustaw mających na celu negowanie Holokaustu" – oświadczył na Twitterze. Wpis zamieścił po hebrajsku.

USA apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą

Jeszcze przed uchwaleniem nowelizacji amerykański chargé d’affaires Bix Aliu napisał do marszałek Sejmu list, w którym wspominał o pracach nad regulacjami dotyczącymi reprywatyzacji. Dyplomata przekonywał, że zamknie ona drogę ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń.

W piątek rzecznik Departamentu Stanu USA zaapelował do Polski, by wstrzymała się z dalszymi pracami nad ustawą reprywatyzacyjną.

W niedzielę Jair Lapid spotkał się w Rzymie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem. Po rozmowie zamieścił szereg wpisów, a wśród nich zapewnienie, że szef amerykańskiej dyplomacji "w walce o wolność, demokrację i nieustanne dążenie do pokoju" jest "wspaniałym przyjacielem i wspaniałym partnerem".

"Podobnie jak ja, dorastał w domu ocalałego z Holokaustu, który zawsze powtarzał, że obowiązkiem świata jest utrzymanie bezpieczeństwa i dobrobytu Państwa Izrael" - dodał.

Rząd wiedział, że wybuchnie konflikt z Izraelem

Polski rząd doskonale wiedział, że przyjęcie przez Sejm zmian w ustawie reprywatyzacyjnej wywoła ostry konflikt w relacjach polsko-izraelskich. Od kilku dni trwały ostre dyplomatyczne naciski, w które Izrael zaangażował także inne państwa. Jednak na najwyższym politycznym szczeblu zapadła decyzja, by w polskim parlamencie ustawę dalej procedować bez zmian – ustalił nieoficjalnie Onet.