Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

 — Postawmy sprawę jasno: polityka unijna NIE jest odpowiedzialna za 60 proc. państwa rachunków za energię. Niektórzy operują taką liczbą, przeinaczając sens dyskusji i pomijając fakt, że znaczna część tego rachunku składa się z kosztów przesyłu, podatków krajowych i innych opłat, a opłata za emisje dwutlenku węgla nie trafia do Brukseli, tylko bezpośrednio do polskiego budżetu — pisze w artykule dla Onetu Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład.

  • Niektórzy wykorzystują wyższe ceny prądu jako argument, by "uwolnić Polskę" od unijnej polityki klimatycznej i energetycznej. Niestety, osoby te nie wyjaśniają, w jaki sposób zamierzają zabezpieczyć zapotrzebowanie na energię i jednocześnie niższe rachunki w sytuacji, gdy trzy na cztery elektrownie w Polsce są tak stare, że będą musiały zostać wyłączone w ciągu najbliższych dziesięciu lat — pisze Timmermans
  • Unijne fundusze mogą dostarczyć ponad 180 miliardów złotych na inwestycje w zieloną transformację w Polsce. Do tego doliczyć trzeba 45 miliardów złotych z funduszu modernizacyjnego – który jest częścią atakowanego przez niektórych systemu handlu uprawnieniami do emisji – przypomina
  • Polska jest już największym eksporterem akumulatorów i autobusów elektrycznych w Europie, z czego jasno wynika, że ma ona potencjał przemysłowy, by przewodzić zielonej transformacji. Transformacja ta nie będzie łatwa dla nikogo w Europie. Ale jeśli istnieje kraj, którego historia pokazuje siłę i wolę zmian, to jest nim Polska — ocenia w artykule będącym odpowiedzią na rosnące ceny energii w Europie Timmermans
  • Frans Timmermans to holenderski polityk z Partii Europejskich Socjalistów. Jest wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za Europejski Zielony Ład

W ostatnich tygodniach wiele polskich rodzin i przedsiębiorców otrzymało wyższe rachunki za energię.

W tym kontekście wiele powiedziano już o europejskiej polityce energetycznej i klimatycznej. Postawmy jednak sprawę jasno: polityka unijna NIE jest odpowiedzialna za 60 proc. państwa rachunków za energię. Niektórzy operują taką liczbą, przeinaczając sens dyskusji i pomijając fakt, że znaczna część rachunku za energię składa się z kosztów jej przesyłu, podatków krajowych i innych opłat, a opłata za emisje dwutlenku węgla nie trafia do Brukseli, tylko bezpośrednio do polskiego budżetu. 

Inni wykorzystują wyższe ceny prądu jako argument, by "uwolnić Polskę" od unijnej polityki klimatycznej i energetycznej. Niestety, osoby te nie wyjaśniają, w jaki sposób zamierzają zabezpieczyć zapotrzebowanie na energię i jednocześnie niższe rachunki w sytuacji, gdy trzy na cztery elektrownie w Polsce są tak stare, że będą musiały zostać wyłączone w ciągu najbliższych dziesięciu lat, a większość prądu jest dziś produkowana z drogiego węgla. Nie mówią też, w jaki sposób uwolnią Polaków od zanieczyszczenia powietrza, które już teraz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia wielu obywateli, lub od zmian klimatycznych, za którymi idą rosnące straty i koszty dla gospodarki związane z częstszymi powodziami i z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Najbardziej brakuje jednak uczciwej informacji na temat przychodów, jakie zapewnia polskiemu rządowi europejski system opłat za emisję gazów cieplarnianych.

Transformacja energetyczna. Polacy boją się o swoje portfele. Eksperci: niesłusznie

Przemysł ciężki i przedsiębiorstwa energetyczne muszą kupować uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych w ramach europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji. To nie jest podatek pobierany przez Brukselę. Pieniądze z tych aukcji pozostają w Polsce i zasilają krajowy budżet. Tylko w 2021 r. do polskiego budżetu wpłynęło z tego tytułu 28 mld złotych.

Wykorzystując jedynie połowę tej kwoty, Polski rząd mógłby przyznać w zeszłym roku, każdej polskiej rodzinie, która nie może związać końca z końcem, prawie 8 tysięcy złotych. I rzeczywiście, rząd wykorzystał część tych dochodów do sfinansowania niektórych środków wsparcia, w tym obniżek cen energii dla szkół i szpitali.

Dochody ze sprzedaży uprawnień do emisji powinny być też inwestowane w modernizację polskiej energetyki. Jedynie długoterminowe zmiany naszych systemów energetycznych mogą ochronić europejskich konsumentów przed gwałtownymi wzrostami cen, spowodowanymi przez czynniki zewnętrzne.

Niestety, w Polsce transformacja energetyczna przebiega dużo wolniej niż w sąsiednich państwach. Od 2005 r. emisje zmniejszyły się jedynie o 8 proc. W tym samym czasie Rumunia zmniejszyła te emisje o 27, Słowacja o 25, a Czesi o 21 proc.

W większości krajów Europy to sytuacja na światowym rynku gazu stoi za aktualnym wzrostem cen energii, a ceny emisji dwutlenku węgla mają na to bardzo ograniczony wpływ. Sytuacja w Polsce jest odmienna, ponieważ od lat brakuje konkretnych działań w stopniowym odchodzeniu od węgla, a przecież cały świat już wie, że to nieuniknione. Polskie regiony górnicze czekają na jasny sygnał, aby móc zaplanować, w jaki sposób odejść od węgla i zabezpieczyć przyszłe miejsca pracy.

To właśnie odwlekane decyzje są powodem, dla którego cena emisji dwutlenku węgla stanowi około 20 proc. (nie 60 proc.) rachunków za energię w Polsce – i to dużo więcej niż średnia w innych krajach UE.

Plany opodatkowania kierowców za emisje CO2. Ogromne kontrowersje

Jaki jest zatem prawdziwy problem? Czy jest nim wysoka cena emisji dwutlenku węgla, czy może rosnące zanieczyszczenie? Czy jest nim unijna polityka klimatyczna, czy raczej brak zdecydowanych działań w zakresie transformacji energetycznej, który sprawia, że polskie rodziny płacą tak wysokie ceny? Pamiętajmy przy tym, że co roku na skutek zanieczyszczenia powietrza umiera 45 tys. Polaków. Są to realne koszty, a im dłużej zwleka się z odejściem od węgla, tym dłużej ponosić je będą — bezpośrednio i pośrednio — polskie rodziny.

W ciągu ostatnich 20 lat Polska wydała bilion złotych na import paliw kopalnych, głównie z Rosji. Czy zamiast wzbogacać budżet Putina, nie powinniśmy zdecydować się na wspólne inwestowanie w polskie domy i przedsiębiorstwa?

Europa ma plan odejścia od drogiego importu paliw kopalnych. Mamy plan na rzecz tańszej energii produkowanej w Europie, dzięki któremu będziemy też oddychali czystszym powietrzem. Ten plan to Europejski Zielony Ład. W Europie najtańszą formą wytwarzania energii elektrycznej jest obecnie energia odnawialna. Ma ona najniższy koszt wytworzenia oraz najniższą cenę emisji dwutlenku węgla i nie wymaga importu. Obywatele polscy zasługują na to, by czerpać z niej korzyści.

Europa jest gotowa do inwestycji w polską transformację energetyczną i chce wspierać polskie rodziny i regiony górnicze w transformacji energetycznej.

Unijne fundusze mogą dostarczyć ponad 180 miliardów złotych na inwestycje w zieloną transformację w Polsce. Do tego doliczyć trzeba 45 miliardów złotych z funduszu modernizacyjnego – który jest częścią atakowanego przez niektórych systemu handlu uprawnieniami do emisji. Zaproponowaliśmy również nowy Społeczny Fundusz Klimatyczny, w ramach którego polskie rodziny i mali przedsiębiorcy mogą otrzymać dodatkowo 58 miliardów złotych na inwestycje w czystsze ogrzewanie, produkcję własnej energii elektrycznej albo po prostu pomoc przy płaceniu rachunków za energię.

Funduszy nie brakuje, ale potrzeba konkretnych decyzji, aby inwestorzy chętniej wchodzili na polski rynek. Im wcześniej polskie władze uznają te fakty, zaakceptują potrzebę zmian i wyraźnie zasygnalizują swoje zaangażowanie na rzecz transformacji energetycznej, tym większe będzie zaufanie inwestorów i szybszy przypływ pieniędzy.

Polska udowodniła już, że jest w stanie szybko i skutecznie zmodernizować swoją gospodarkę. Wielu Polaków chce czerpać korzyści z przystępnej cenowo energii odnawialnej: w ubiegłym roku liczba prosumentów podwoiła się i wynosi obecnie 800 tys. Powstało 35 tys. miejsc pracy w sektorach świadczących usługi dla prosumentów. Polska jest też już największym eksporterem akumulatorów i autobusów elektrycznych w Europie, z czego jasno wynika, że ma ona potencjał przemysłowy, by przewodzić zielonej transformacji.

Transformacja ta nie będzie łatwa dla nikogo w Europie. Ale jeśli istnieje kraj, którego historia pokazuje siłę i wolę zmian, to jest nim Polska.

Źródło: Onet