Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

Pomnik Żołnierzy Wyklętych w Mielcu (Facebook)

Pomnik Żołnierzy Wyklętych powstaje w Mielcu. Prawdopodobnie to największy w Polsce monument poświęcony żołnierzom powojennego podziemia. Stoi na Górze Cyranowskiej i ta lokalizacja budzi wątpliwości.

Pomnik powstaje etapami. Tworzą go trzy elementy stanowiące całość. Najwyższa, środkowa część to granitowa kolumna o wysokości ok. 6,5 m. Ta część pomnika została nazwana przez jego twórcę, rzeźbiarza Józefa Opalę, drzewem życia. Rzeźby przedstawiające postaci żołnierzy niezłomnych będą miały ponad 2 m. – Będzie ich 12.

Białystok. Wszechpolacy chcą muralu z "Łupaszką" na bloku nieopodal pomnika Bohaterów Getta    

Maciej Chołodowski

 

Blok przy ul. Proletariackiej 13, na której wszechpolacy chcieliby umieścić mural z 'Łupaszką' i 'Inką' 

Środowisko określające siebie jako patriotyczne chciałoby, aby na ścianie jednego z bloków w pobliżu pomnika poświęconego bohaterom powstania w getcie białostockim powstał mural z wizerunkami "Łupaszki" i "Inki" wraz z napisem: "W hołdzie bohaterom". - A na co nam on?! Żeby nam jajkami w okna rzucali?! - pytają mieszkańcy bloku.

 

Białystok. Obchody 71. rocznicy śmierci "Łupaszki". Apel odczytał mentor hajnowskich narodowców

Maciej Chołodowski

 

Białystok. Młodzież Wszechpolska oraz przedstawiciele narodowców składają kwiaty z okazji 71. rocznicy śmierci 'Łupaszki' (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl)

Niewielu białostoczan i białostoczanek dołączyło do uroczystości upamiętniających 71. rocznicę śmierci majora Zygmunta Szendzielarza (ps. "Łupaszka"). Ton tym obchodom nadawali głównie wszechpolacy i rekonstruktorzy oraz pracownik białostockiego oddziału IPN, mentor hajnowskich narodowców Bogusław Łabędzki. Wśród oddających cześć "Łupaszce" nie zabrakło białostockich radnych PiS

Rozłam w Sejmie po zaskakującej decyzji marszałek o uczczeniu "Łupaszki"

Michał Wojtczuk

 

Zygmunt Szendzielarz 'Łupaszka'

"Skandaliczna decyzja marszałek Sejmu, która postanowiła uczcić zbrodniarza bez konsultacji z prezydium Sejmu" - tak warszawska posłanka Magdalena Biejat (Partia Razem) komentuje zarządzone przez Elżbiety Witek uczczenie w Sejmie Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Nie przeceniajmy gestu prezydenta Andrzeja Dudy w Zaleszanach

Prezydent Andrzej Duda w Zaleszanach na Białostocczyźnie oddał hołd prawosławnym, białoruskim ofiarom 'Burego'. Pod upamiętniającym je krzyżem ukląkł i w asyście wojskowej złożył wieniec (Fot. PrintScreen/Kancelaria Prezydenta)

Bez wątpienia najważniejszym punktem podlaskiej wizyty Andrzeja Dudy były Zaleszany, gdzie prezydent oddał hołd ofiarom żołnierzy "Burego". Tak, to ważny gest. Ale niestety tylko gest.

żołnierze wyklęciRomuald RajsAndrzej DudaBiałorusini,Podlaskie

Dlaczego tak uważam?

Po pierwsze, Kancelaria Prezydenta robiła wszystko, aby pobyt Dudy w Zaleszanach nie był eksponowany w mediach, ale żeby tylko zaistniał. Do ostatniej chwili nie poinformowano dziennikarzy o tym punkcie wizyty, a fotoreporterzy nie mogli uwiecznić chwili, w której przyklęka w wojskowej asyście pod krzyżem upamiętniającym ofiary Romualda Rajsa.

Pomnik wyklętych jak krzyż pokutny. Wrocław nawraca się na wiarę PiS

 

Romuald Adam Rajs, ps. 'Bury', jeden z najbardziej znanych 'wyklętych'. Ponosi odpowiedzialność za szereg zbrodni wojennych. Z jego rozkazu rozstrzeliwano jeńców litewskich. Po wojnie dowodzony przez niego oddział spacyfikował szereg wsi na Podlasiu, dokonując zbrodni przeciwko ludności... (archiwum)

Pomnik Żołnierzy Wyklętych to krzyż pokutny, który Wrocław stawia dla "zatarcia poczucia niesmaku, konsternacji i oburzenia" wywołanego przez poprzedniego, mało wyrobionego patriotycznie prezydenta. Sądząc po decyzjach radnych, miasto jest na dobrej drodze, żeby uzyskać przebaczenie prawdziwych Polaków.

"Żołnierze wyklęci" zamordowali w Wierzchowinach 194 osoby. "Ukraińców nam w Polsce nie potrzeba"

Grzegorz Motyka

 

Ukraińscy mieszkańcy Wierzchowin zamordowani 6 czerwca 1945 r. przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Mieczysława Pazderskiego 'Szarego'. Partyzanci podszyli się pod 'ludowe' Wojsko Polskie, więc miejscowi przyjęli ich bez obaw. Jednak po wejściu do wsi zaczęli ich zabijać. (Domena publiczna)

Gdy na początku 1945 r. poakowskie podziemie zawarło na Lubelszczyźnie rozejm z UPA, reakcją Narodowych Sił Zbrojnych przeciwnych takiej współpracy było rozpoczęcie czystki etnicznej. Najtragiczniejszy jej akt rozegrał się w Wierzchowinach, gdzie narodowcy zamordowali prawie 200 ukraińskich cywilów, w tym kobiety i dzieci