Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

Babia Góra, zwana również Diablakiem, jest najwyższym szczytem pasma Babiogórskiego oraz całych Beskidów Zachodnich. To bardzo niebezpieczne miejsce, w którym doszło już do wielu wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Dlaczego mówi się, że Babia Góra jest najbardziej przeklętym miejscem w Polsce? Dowiesz się z tego artykułu.

Skąd wzięła się nazwa "Diablak"?

Powstanie nazwy szczytu "Diablak" przypisuje się lokalnym legendom. Według jednej z nich dawniej góra nazywała się po prostu Babią Górą. Kiedyś zadomowił się na niej diabeł, który budował okazały pałac dla miejscowego rozbójnika. Ponoć mężczyzna ten podpisał krwawy pakt z samym Lucyferem – jednym z najpotężniejszych diabłów. Pewnego poranka, wraz z pierwszym pianiem koguta, niedokończony zamek zawalił się, zabijając rozbójnika. Gdy dziś w górach rozpoczyna się burza słychać ponoć, jak niedoszły właściciel pałacu stuka swoją ciupagą spod głazów. Właśnie z tej przypowieści wzięła się nazwa "Diablak". Co ciekawe, dawna niemiecka mapa opisywała ów szczyt jako Teufelspitze – "Górę diabła". Przypadek?

Nazwa górskiego szczytu bywa bardzo zdradliwa. Dlaczego powinna dać wszystkim turystom do myślenia, zanim zaczną wspinać się na Babią Górę? Legendy głoszą, iż po historii z diabelskim paktem Lucyfera zaczęły dziać się tutaj niewyjaśnione rzeczy. Znane są przypadki osób, które wyruszyły zdobyć "Diablak", jednak nigdy z niego nie wróciły. Wiele zaginięć turystów do dziś jest niewytłumaczalnych. Jedni mówią, że na pewno do nich nie doszło, inni z kolei, że podróżników porwały zjawy krążące między okolicznymi lasami. Najbardziej "zakręceni" na punkcie zjawisk paranormalnych przekonani są, że Babia Góra to miejsce stanowiące tajemniczy portal między niebem a piekłem. Ile prawdy jest w tych wszystkich tezach? Ciężko powiedzieć. Wiadomo jednak, że Diablak rzeczywiście przyciąga do siebie pechowe zdarzenia. Takie, które zdążyły odcisnąć krwawe piętno na historii Polski.

Zaginięcie narciarzy KS "Beskid"

Jeden z wypadków, który wydarzył się na Babiej Górze, miał miejsce w lutym 1935 r. To pierwszy udokumentowany wypadek w tym miejscu. W trakcie rajdu narciarskiego nagle zaczęła się silna zawieja śnieżna. W rajdzie brała udział czteroosobowa grupa narciarzy KS "Beskid" z Andrychowa. Niestety przez słabą widoczność ekipa nie zauważyła pobliskiego schroniska. Wycieńczeni i nieumiejący odnaleźć drogi powrotnej członkowie wyprawy zamarzli na śmierć.

Ciała trzech uczestników KS "Beskid" znaleziono niedaleko schroniska. Jeden z nich minął się z budynkiem zaledwie o… jeden metr! Wyobraź sobie, jak ogromna musiała być zamieć, że mężczyzna nawet nie dostrzegł tak blisko zlokalizowanego schroniska. Czwarty narciarz, który był kierownikiem klubu, odnaleziony został dopiero w maju, gdy stopniały śniegi. Przez kolejne lata na "Diablaku" dochodziło do podobnych, niewyjaśnionych zdarzeń – jak niespodziewana śmierć samotnych podróżników bądź zniknięcie bez śladu kilkuosobowych grup turystów.

Niektórzy porównują górę do japońskiego lasu samobójców Aokigahara, położonego u stóp Fudżi. Na "Diablaku" bowiem podobnie, jak w japońskim lesie, słuch o niektórych ludziach zaginął. Babia Góra stała się przez to jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Wiele zniknięć grup turystów spowodowane było nagłą zmianą pogody lub trudnym szlakiem, którego nie byli oni w stanie pokonać. Wokół góry krąży jednak sporo opowieści, które ciężko logicznie wyjaśnić. Mieszkańcy okolic mówią na przykład, że Babią Górę zamieszkują dziwne postacie, które wołają ludzi w las – a ci z niego nie wracają. Czasem przemykają tu duchy zmarłych, ciągnąc podróżników we mgłę. Badacze UFO mówią z kolei, że jedna z babiogórskich jaskiń, zwana Księżycową, wydrążona została przez kosmitów. Ci, którzy ją znaleźli, mieli wejść do wnętrza ziemi i już nigdy nie odnaleźć drogi powrotnej.

Trzy katastrofy lotnicze na Babiej Górze

Latem 1963 r. wydarzył się na Babiej Górze kolejny, koszmarny wypadek. Na zboczu góry rozbił się helikopter, mimo że pogoda w dzień katastrofy była przepiękna. Na miejscu zginął pilot oraz dwaj pasażerowie. Nigdy nie udało się wyjaśnić przyczyn tej tragedii.

Sześć lat później (2 kwietnia 1969 r.) w paśmie Babiogórskim rozbił się samolot Polskich Linii Lotniczych LOT (lot nr 165). Maszyna leciała z Warszawy do Balic, jednak z nieznanych powodów niespodziewanie zmieniła trasę. Widoczność tego dnia była znakomita, więc ciężko określić powód tak drastycznego zboczenia z kursu. Pod Babią Górą, a dokładnie na szczycie Policy, zginęły 53 osoby. Śledczym udało się ustalić, że powodem katastrofy lotu PLL LOT 165 były błędy pilotów. Część ludzi upiera się jednak przy tym, że to przez działanie nieznanych sił przyrządy nawigacyjne w samolocie po prostu przestały działać.

Pikanterii całej historii o przeklętej Babiej Górze dodaje fakt, że w okolicy "Diablaka" w maju 2013 r. rozbiła się niewielka awionetka. Maszyna leciała z Poznania do Bratysławy, nagle zupełnie zmieniając kurs. Tamtego popołudnia życie straciły trzy osoby. Jaka była dokładna przyczyna katastrofy? Sprawę badała Komisja ds. Wypadków Lotniczych, jednak w dalszym ciągu nie udało się jej wyjaśnić.

Babia Góra – czy naprawdę jest przeklętą górą?

Liczne wypadki zlokalizowane w okolicy Babiej Góry wpłynęły na to, że szczyt do dziś uważany jest za najbardziej przeklęte miejsce w Polsce. Nie ma żadnej innej góry w naszym kraju, która zasłynęła z podobnej, powtarzającej się historii katastrof. Co jeszcze przyczynia się do niechlubnego określenia "Diablaka" jako "góry przeklętej"? Pogoda zmienia się tutaj z minuty na minutę. Na szczycie występują również dziwne zjawiska meteorologiczne jak skoki wilgotności powietrza albo nagła zmiana temperatury. Czasami świeci mocne, palące słońce, a za chwilę zaczyna się gwałtowna ulewa bądź zamieć śnieżna i mgła. Nietrudno więc jest zabłądzić na Babiej Górze.

Ciężko powiedzieć, czy legendy o nawiedzonej górze są prawdziwe. Można jednak zauważyć, iż "Diablak" przyciąga różne, dziwne zdarzenia. Powtarzające się motywy katastrof i zaginięć turystów tworzą schemat, który niektórzy porównują do "diabelskiego planu Lucyfera". Mimo że nadprzyrodzone moce na szczycie są wyłącznie przypuszczeniami, Babia Góra naprawdę jest miejscem tajemniczym i owianym magią. Nawet jeśli na szlaku nie trafisz na żadne zjawiska paranormalne, na Babiej Górze z całą pewnością zachwycisz się magicznym krajobrazem oraz otoczeniem cudownej, dzikiej przyrody.

Bibliografia:

  • Kidger Rebecca E.: Duchy. Historie o nawiedzonych miejscach i ludziach, Wydawnictwo Rea, Konstancin-Jeziorna 2012
  • Robert David Chase: Nawiedzenia. Historie prawdziwe, Wydawnictwo Replika, Poznań 2019

Źródło:Kroniki Dziejów