Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

Ranking najlepszych uczelni na świecie. 10 polskich szkół wyższych na Liście Szanghajskiej 2021

Lista Szanghajska to ranking najlepszych uniwersytetów na świecie. W tym roku na czele znajduje się amerykański Harvard, za nim amerykański Stanford oraz Uniwersytet Cambridge z Wielkiej Brytanii. Na liście znalazło się również 10 polskich uczelni - wśród nich najwyżej w rankingu Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.

Ponad 1800 uniwersytetów jest co roku ocenianych przez Academic Ranking of World Universities (ARWU), a 1000 najlepszych jest publikowanych w rankingu.

Lista Szanghajska 2021. 10 polskich uczelni na liście

Najlepszymi polskimi uczelniami, zgodnie z Listą Szanghajską, są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Rok temu Uniwersytet Warszawski znajdował się w czwartej setce, a Uniwersytet Jagielloński  podobnie jak w 2021 roku - w piątej setce. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podobnie jak w 2021 roku znajduje się w ósmej setce, a Warszawski Uniwersytet Medyczny awansował z ostatniej setki do ósmej. W dziewiątej setce znalazły się: Politechnika GdańskaUniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W dziesiątej setce rankingu znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w PoznaniuPolitechnika Wrocławska i Politechnika Warszawska