Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

Co myśli Niemiec mówiąc "Polak"? Jaki efekt odniosło zniesienie kontroli na Odrze? Niemiecki dziennik ujawnił poufny raport z którego nie mamy się co cieszyć.

Po zniesieniu w 2007 roku kontroli na granicy polsko-niemieckiej liczba kradzieży w Polsce samochodów na niemieckich numerach rejestracyjnych znacznie zmalała, a w Niemczech gwałtownie wzrosła - napisał dziennik "Potsdamer Neuste Nachrichten" (PNN).

Powołując się na poufny raport, przygotowany na odbywającą się w piątek konferencję ministrów spraw wewnętrznych niemieckich krajów związkowych, "PNN" informuje, że w graniczących z Polską Brandenburgii i Saksonii liczba kradzieży wzrosła w latach 2007-2011 aż dwukrotnie. W położonych przy granicy z Polską częściach Brandenburgii odnotowano wzrost aż o 275 procent. W skali całego kraju liczba kradzieży wzrosła w tym czasie o 22,5 procent.

Autorzy raportu, do którego dotarła redakcja "PNN", stawiają tezę, że po likwidacji stałych kontroli granicznych złodzieje przenieśli swoją przestępczą działalność z Polski i Czech na terytorium Niemiec. Kontrole graniczne zlikwidowano po przystąpieniu Polski do układu z Schengen w grudniu 2007 roku.

Z analiz przeprowadzonych przez Federalny Urząd Kryminalny oraz policję landów wynika, że większość skradzionych w Niemczech pojazdów szmuglowana jest do Polski i innych krajów Europy Wschodniej oraz dalej, do Tadżykistanu i Uzbekistanu. Bandy złodziei dysponują najnowocześniejszym sprzętem, pozwalającym na wyłączanie stosowanych w samochodach blokad - czytamy w raporcie.

Mieszkańcy graniczących z Polską niemieckich landów skarżą się od dłuższego czasu na wzrost kradzieży, także maszyn budowlanych, i apelują do władz o bardziej skuteczne działania przeciwko złodziejom. (Dziennik.pl)

 komentarze

morris - Niestety te odpady polskiego społeczeństwa robią nam reklamę na zachodzie .Złodziejstwo , pijani rodacy ,zebrajacy , Przecież ten problem nie jest tylko za granicami kraju , ale i na wlasnym podworku . Zostaw na chwile rower , otwarte drzwi w samochodzie w sklepach pilnowani jestesmy jakby kazdy byl zlodziejem . Uczciwosc niektorych rodakow ma wiele do zyczenia . Wiekszosc jest uczciwa ,  ale te plewy ... Ciezkie kary dla zlodziei , kara ciezkich robot dla tego kto z urzedu okradal panstwo .

1

 • Tv - Polak to złodziejska zaraza gorzej niż ruski, gdzie by nie był to kradnie, niszczy, pije, dewastuje, obraża, pyskuje bo mu się należy .Po prostu wyżej wymienionych piętnować jak za średniowiecza, łapać , karać, lać i do obozu pracy
 • BEATA - NAPEWNO DOCZEKAM SIE KIEDY NIEMKI BYDA U NAS SPRZATAC TO DOPIERO BEDZIE RAJ A TAK BEDZIE MOWIE WAM.
 • ~hhhh - Kiedys było tak, że sprawdzali samochody na polskich blachach a na niemieckich przepuszczali. Zróbcie odwrotnie i po sprawie :)
 • Sandrzej - to jest praca dla Rydzyka, czyli walka o sumienie narodu.
  Konieczne są badania ilu pośród złodziei jest wierzącymi, jeżeli założyć, że 99% społeczeństwa jest katolickie, to znaczy, że 80% złodziei to katolicy. I tu drodzy księża macie pole do popisu, tu jest wasza rola i powołanie anie polityka i rozdawanie kart, taki cichy rządzący.
 • tak to jest - Ja jeszcze nie slyszalem ani w Polsce ani w Niemczech zeby jakis niemiec chwalil polaka.. Jak idzie nam zle to sie z nas smieja a jak dobrze to o tym milcza zeby sie nie denerwowac..
 • ads - to że, polacy kradną w niemczech wschodnich to niestety prawda , łatwość zalegalizowania kradzieży w polsce jest zdumiewająca a obrót częściami niekontrolowany .
 • runo - to za to że nam Warszawę zburzyli
 • quben - Powinna policja niemiecka jak widzi wlamywacza przy aucie albo juz wewnatrz odszczelic zaraz.Oni mieli by spoko a my tez ze zlodziejami
 • herbapol - Niech nas natychmiast przeproszą,bo jak nie.to my ich...!
 • KOKO KOKO UCZCIWOSC POLAKA SPOKO - PRZECIEZ POLAK NIE KRADNIE. HISTORIA CZY NAS ZE TO POLAKOWI UKRADLI. POLAK TYLKO MA LEKIE RECE I CZASAMI MU SIE COS DO REKI PRZYKLEJA. POLAK TO NAJSZLACHETNIEJSZA RASA WSROD KRAJOW EUROPY WSCHODNIEJ I AZJI. POLAK JEST BARDZIEJ UCZCIWY OD TAKIEGO TADZYKA CZY MONGOLA CZY UZBEKA CZY RUMUNA. ALE JAK COS ZGINIE TO TYLKO KAZEK I KAZEK