Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

Dagmara Smykla - Nokaut. Fakty TVN "wyjaśniły" Pawłowicz

Krystyna Pawłowicz stanie na czele składu sędziowskiego TK, który orzeknie, czy Polska powinna respektować postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. "Fakty" TVN prześledziły wypowiedzi Pawłowicz na temat całej Unii Europejskiej na przestrzeni lat.

"Fakty" TVN prognozują polexit pod przewodnictwem Krystyny Pawłowicz. Była posłanka PiS jest przewodniczącą składu sędziowskiego Trybunału Konstytucyjnego, który będzie orzekać w sprawie kompetencji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  

 

 Pawłowicz nie powinna orzekać o prawie unijnym? Dziennikarze "Faktów" przypomnieli wiele wypowiedzi sędzi TK na temat Unii Europejskiej. A było z czego wybierać, ponieważ prawniczka przy każdej okazji podkreśla swój niechętny stosunek do UE. Przy okazji dziennikarze TVN przypomnieli, że Pawłowicz wprost z partii rządzącej przeszła do Trybunału Konstytucyjnego.

Ja osobiście w ogóle nie akceptuję naszego członkostwa w UE, o czym prezes Kaczyński wie, i co zaaprobował. Traktat akcesyjny narusza naszą konstytucję, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie był polityczny - powiedziała w 2013 roku Pawłowicz w wywiadzie dla "Rzeczypospolitej".

"Jestem z gruntu przeciwna Unii. Czekam i modlę się, żeby to się po prostu samo rozwaliło" - wyznała w tym samym wywiadzie Pawłowicz. Z uwagi na otwarcie niechętny stosunek sędzi do UE, Rzecznik Praw Obywatelskich domagał się wyłączenia Pawłowicz z orzekania w tej sprawie.

To może oznaczać, że Trybunał powie: "zaraz, drogi Trybunale [Sprawiedliwości UE], zgodnie z naszą konstytucją wy nie macie prawa nakazywać nam żadnych środków tymczasowych - mówił Adam Bodnar dla "Faktów".

Do krytyki odniosła się sama zainteresowana. Krystyna Pawłowicz na Twitterze poskarżyła się, że jest dyskryminowana przez media jako osoba o antyunijnych poglądach. Podkreśliła też, że orzeczenie będzie wynikiem dyskusji całego składu orzekającego, a nie wyrazem jej osobistych poglądów.

O co chodzi?

Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy Polska powinna respektować postanowienia o środkach tymczasowych wydane przez TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. |26.04.2021 21:12

KOMENTARZ

GłosOpozycji wszelkie opinie na temat zgodności prawa UE z konstytucją "tego kraju" powinien orzekać tylko i wyłącznie Bundesverfassungsgericht, BVerfG, tj. Federalny Sąd Konstytucyjny w Karlsruhe. W "tym kraju" nie ma wystarczająco światłych ludzi, aby wydawać wyroki w jakimkolwiek temacie, ba nawet nie ma na tyle ogarniętych co by mogli teczki nosić za sędziami z Karlsruhe...

TM81Przypominam, że gdy w każdej tv bez wyjątku królowała sałatka Pawłowicz, PO głosowało prywatyzację lasów i budżet z 50mld deficytu. O tym jednak "wolne media" wspomnieć nie raczyły, więcej przykryły temat Pawłowicz, bo wiadomo ciemny lód wszystko kupi.

ola lola To, że taka osoba zasiada, jako sędzia w TK, to wyjątkowy obciach dla rządzących a nasz prezydencik klęcznik, powinien się podać do dymisji, doktor prawa ,rany boskie

I CO WY NA TO "Krystyna Pawłowicz – cudowne dziecko socjalizmu. Kolejny poseł PiS funkcyjnym członkiem SZSP, przybudówki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, następnie w roku 1979 przynależała do Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej, organizacji działającej pod silną kontrolą Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej" – napisał na Facebooku były poseł Zbigniew Nowak. -- Wspomniał także o ojcu posłanki PiS, którego opisał jako "konfidenta UB oraz NKWD, ideologa KW PZPR", który w 1950 roku "został skazany za przywłaszczenie z kasy UM w Gdańsku 50 tys zł, za co otrzymał prawie dwa lata wiezienia". Pawłowicz nie przeszła obojętnie obok zarzutów stawianych przez byłego posła. Odpowiedziała na nie w swoim stylu na Twitterze. Potwierdziła, że była członkiem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, ale podkreśliła, że wstępowała do niego, kiedy było to Zrzeszenie Studentów Polskich (zmiana nazwy nastąpiła w 1973 r. – przyp. red.).

Patriota RP Ta stara panna Krystyna PiS Pawłowicz zasłynęła najbardziej z tego obżerania się sałatkami na sali sejmowej w trakcie Obrad Sejmy Rzeczpospolitej Polskiej czym po chamsku uchybiła Najwyższej Izbie Parlamentu Narodowego Polski!!!

Mechanizm wła...Dobór służalczykow PIS jest banalnie prosty, taki sam jak w każdej dyktaturze. Na wysokie stanowiska wsadza się kucharki i soltysow, prymitywnych i chamskich ludzi, czyli miernoty bez dorobku, kompetencji, bezmyślne i łatwe do sterowania, by wykonywali każdy rozkaz partii i swego wodza. Takie kryteria wprowadził Kaczynski niszcząc instytucje, w tym TK, bo tylko takimi tłukami może rządzić. Tą patologie lukruje się propaganda TVPIS.

"Wiem że niekonstytucyjne, ale zagłosuję" - to jawna i bezczelna zdrada stanu. TS, szafot, prochy na śmietnik i hańba na wieki.

Zxc Rozpad UE to marzenie Putina i Kremla - może i coś w tym jest, że PiS to taka zakamuflowana opcja rosyjska... choć prędzej tacy "pożyteczni idioci" z punktu widzenia Kremla - tacy co myślą, że Polska może sama w pojedynkę z całym światem wojny toczyć i jak by co to USA nas obroni (podobnie myśleli i liczyli na zamorskich sojuszników w latach 30stych ubiegłego wieku - więc to już narodowa tradycja się robi). Myślą, że w takiej znacjonalizowanej Europie gdzie będą rządzić ludzie niezdolni do kompromisu: Kaczyński, Orban,Salvini we Włoszech, Marie Le Pen we Francji i może jeszcze zamiast Merkel niech w Niemczech obejmie władzę taki odpowiednik PiS czyli "prawdziwi patrioci" i "prawdziwi Niemcy" jak o sobie mówią - partia Alternatywa dla Niemiec (co jest dumna z osiągnięć wermachtu). Ciekawe jak długo w takiej Europie będzie pokój, sielanka i współpraca. Ludzie nie potrafią wyciągać wniosków z historii.

the nearest f...Do zwolenników PiS oraz TVP (Tom,Jurgen,Bravo, itd). Już niebawem Wasza ukochana partia przestanie istnieć. To nie jest powód do dumy. Państwo bez rządu jaki by nie był jest Państwem bezbronnym. Sami zobaczycie, zapanuje chaos, bezprawie, burdy na ulicach. Czekam na Wasze komentarze wtedy kiedy to się stanie a to niebawem.Póki co żyjecie w swoim matrixie, macie do tego prawo, tylko co potem powiecie najbliższym.

Dom wariatów Polacy chyba na głowę upadli zę takie wybory dokonali

Maciej Ja nie mogę na to babsko patrzeć. Nie mogę słuchać tych chamskich wypowiedzi, prymitywnego zachowania w Sejmie, arogancji i chamastwa w stosunku do innych. Winny temu jest Kaczynski slez hienami tak jest, że jam pożrą wszystko wokół i nic już nie będzie to zażrą się same.

123 Co podpisał Lech Kaczyński? 1. Prawo unijne ma pierwszeństwo przed prawem krajowym państwa członkowskiego. 2. Państwa mają obowiązek zapewnić skuteczność prawa unijnego. 3. Krajom członkowskim nie wolno jest wprowadzać przepisów prawa krajowego, które byłyby sprzeczne z prawem unijnym. 4. W razie sprzeczności przepisów prawa unijnego i krajowego, zastosowanie mają przepisy prawa unijnego. 5. Późniejsze prawo krajowe nie deroguje wcześniejszego prawa

Yogi No cóż, zawsze kiedy patrzę na panią, to mam w pamięci określenie, którego użyła w stosunku do symbolu UE czyli flagi szmaty - pasuje do niej.

jan54 nie rozumie dla czego wszyscy dlaczego przejmujecie się co te towarzystwo wzajemnej adoracji powie w tej sprawie oni nie mają zielonego pojęcia o czym będą decydować Polska podpisała umowę w traktacie gdzie jest wyrażnie napisane jak nie wolno okradać własnego narodu i to co ustalą nie ma żadnego ale to żadnego znaczenia dla UE CHYBA ŻE Polska chce wyjść z UE

To prawda, TVN Fakty to nokaut - dla inteligencji.

Jan Gdyby nie kontrola UE nad funduszami Polskę by rozkradli już dawno a tak jest jeszcze jakaś szansa. Jak Pawłowicz nie pasuje Unia to najlepiej żeby ją opuściła i jeszcze zabrała kilku kumpli z partii, takim jak ona najlepiej byłoby na Białorusi, świetnie sobie radzą w takim mętnym środowisku

Posady i S-ka Dlaczego ja opisali "prawniczka"? Ta baba z magla z prawem ma tyle wspólnego co cały pis. A może to "n" to jakaś literówka?

Do wow OBY nie grzebali i nie próbowali zmienić Konstytucji bo wtedy oni ją zmienią pod SIEBIE ..WTEDY PO NAS POLACY...Nie możemy na to pozwolić w żadnym wypadku .A wyjście z UNII to masakra..Znowu PRL ale bis

Wow Oczywiście orzekną, że wyroki TSUE są niezgodne z Konstytucją - co innego może orzec na polecenie wodzusia stary towarzysz prokurator i pani, nienawidząca Unii? pozostanie jedno - albo zmienić Konstytucję, albo wystąpić z Unii.I o to chodzi Putinowi.

Tadek; Ale na pieniądze z UNII to czekacie . Budżet w stanie krytycznym.Nawet P Kaczyński poszedł chwilowo na ugodę z P Gowinem i P Ziobro. A jak już dostaniecie to się podzielicie między Sobą ..A potem co będzie to WAS nie obchodzi....Ale Mamy PAZERNY RZĄD....Dobrze mówiła P. SZYDŁO POLSKA W RUINIE.

… - Obecna atrapa TK jest w stanie wydac orzeczenie, ze konstytucja jest niekonstytucyjna i nikt w Polsce sie nie zdziwi. Jej prezes z tytulem mgr zostala wybrana niezgodnie z prawem, o mezu TW juz nie wspomne. Prezes PIS chodzi do niej na kawe i ciasteczka

Toja Proponuję zerwać wszystkie niekorzystne zapisy z traktatów i innych porozumień unijnych. Na początek zrezygnować ze szczepionek. I tak Unia przysyła nam ich za mało. Odbierzemy to, co Tramp (Ford) naszemu Prezydentowi obiecał. Zamykamy nasze rynki dla większości krajów unijnych ale nie dla Węgier. Rząd się sam wyżywi.

Ja-z Ciekawe, czy prezes wynajął już dla tej pani ochronę? Obawiam się, że nawet większości wyborców PiS polexit się nie spodoba.

Jan - Polexit to jedyna, normalna przyszłość dla Polski

Karl -TVN to narodowa zdrada!

Tom Jakaś paranoja ten TK i ci pseudo prawnicy udający sędziów. Oczywiście, że przepisy unijne nie powinny stać nad przepisami państwowymi... ALE... Jeśli przepisy polskie nie zostaną dostosowane do unijnych, to Polska nie powinna w ramach przepisów unijnych domagać się jakichkolwiek przywilejów i pieniędzy. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka... Proste i logiczne

Alex

Pawłowicz jest wrogiem nie tylko Unii. Ona nienawidzi dzieci, ludzi LGBT i wszystkiego, co nie jest średniowieczem.  może Kryśka Boga zastąpi na sądzie ostatecznym bo mały wódz kazał......Wtedy każdy ma piekło gotowe

Onet 29.04.21

Pawłowicz złamała procedury? Sędzia Mazur: zdecydowanie tak

Po tym, jak przedstawicielka Izby Dyscyplinarnej zakończyła przedstawiać stanowisko tej Izby, przewodnicząca rozprawie Krystyna Pawłowicz ogłosiła 15 minut przerwy. Następnie skład sędziowski wrócił na salę, a przewodnicząca Pawłowicz poinformowała, że TK odracza rozprawę do 13 maja. – Trybunał dopuścił przedstawienie pytania prawnego przez przedstawicielkę Sądu Najwyższego (Izby Dyscyplinarnej – red.) tylko dlatego, że jest ono powszechnie znane – niespodziewanie oświadczyła Pawłowicz, zamykając posiedzenie TK.

– To było ewidentne złamanie procedury – tak o decyzjach podjętych na dzisiejszej rozprawie w TK mówi Onetowi sędzia Dariusz Mazur, rzecznik Stowarzyszenia Themis. – Przepisy mówią jasno, że albo procedujemy z udziałem wszystkich stron, albo uznajemy, że rozprawa wymaga odroczenia. Pani Pawłowicz nie miała prawa nikomu udzielać głosu podczas nieobecności drugiej strony, a taki argument przecież podnosił przedstawiciel Biura RPO, wnosząc o odroczenie rozprawy – podkreśla. – To, co zrobiła Krystyna Pawłowicz, było naruszeniem zasady "równości broni" przed sądem. Każdy, kto jest uprawniony do udziału w posiedzeniu, powinien być obecny na sali w czasie, gdy wypowiada się przedstawiciel drugiej strony. Tak, aby móc na bieżąco reagować – wyjaśnia. – Jeśli sąd dopuszcza do sytuacji, w której pozwala na przedstawienie argumentów jednej stronie, a druga nie może ani tego wysłuchać, ani w tym czasie mówić – to jaskrawo daje tej pierwszej stronie fory – wskazuje sędzia Mazur. – Z taką właśnie sytuacją mieliśmy dziś do czynienia w TK. A to przekreśla wrażenie bezstronności tego sądu.

"Bezwzględna podstawa do wyłączenia Pawłowicz"

Zdaniem rzecznika Themis zachowanie Krystyny Pawłowicz na dzisiejszej rozprawie w TK to podstawa do wniosku o wyłączenie jej z rozpoznawania tej sprawy. – Oczywiste złamanie przez nią procedur powinno sprawić, że zostanie od prowadzenia tej sprawy odsunięta – mówi. – To kolejna przesłanka do jej wyłączenia poza tą już podnoszoną, a mówiącą o jej ewidentnie antyunijnych, licznych wypowiedziach z dawnej i niedawnej przeszłości – podkreśla sędzia Mazur. – A przecież ta sprawa przed TK to nie jest sprawa o "czapkę gruszek", tylko o los kilkudziesięciu milionów Polaków. Wynik tego postępowania może przesądzić o naszej obecności w Unii. A my już na samym początku mamy łamanie procedur i przewodniczącą składu, której stosunek do UE jest jasny i jednoznaczny – kwituje sędzia Mazur.