Wydanie/Ausgabe 132/04.07.2024

Już kiedyś pisałem na temat tego, że w szkołach, książkach, encyklopediach, przedstawia się często nieprawdziwą historię Polski. Pomija się faktyczne wydarzenia, wszystko po to by ukryć niektóre złe karty historii, nie ujawniając jednocześnie te, które się zdarzyły, a były nie takie jakie by się chciało swoim krajanom pokazać I aby przedstawić kolejnym pokoleniom swa idealność, nieskazitelność.

Wystarczy przeczytać dalszą część artykułu i wtedy należałoby zapytać, – kto i jak ich uczył historii.

W 1996 r. na wniosek Ośrodka Studiów Międzynarodowych Polskiej Fundacji imienia Roberta Schumanna, CBOS przeprowadził sondaż wśród polskiego społeczeństwa na temat wypędzenia Niemców z Ziem Zachodnich[1]. Stwierdzono wówczas: - na Ziemiach Zachodnich 64% mieszkańców słyszało o wypędzeniu a 36 % nie słyszało.

- na terenie reszty kraju 49 % nie słyszało nic o wypędzeniu, a 51% słyszało.

- 38% uważa, że należało ukarać Niemców za spowodowanie II wojny światowej, dlatego słusznie odebrano im Ziemie Zachodnie, a 43% jest temu przeciwna, 19% nie posiada na ten temat zdania.

- co do wysiedlenia, to 50% twierdzi iż Niemców spotkała zasłużona kara za zbrodnie jakich dopuścili się podczas wojny, a 35% jest temu przeciwna, 15 % nie ma na ten temat własnego zdania.

- wypędzenie było krzywdą, która dotknęła cywilną ludność niemiecką zamieszkującą te ziemie od wieków uważa 47% osób, a 29% uważa wypędzenie za słuszne, 24 % nie posiada własnego zdania.

Na temat powojennych informacji, iż ziemie zachodnie „powróciły na prastare ziemie piastowskie” odpowiedziano:

- Gdyby nie były polskie, to przecież by ich nie oddali.

- Szczecin nigdy nie był Polski

- Historycznie to my tego byśmy nie udowodnili, że kiedyś prastare Ziemie Zachodnie należały do Polski. Gdyby tak rozmawiać, to że tak powiem, nie trzeba było nam zabierać Wilna i tych wszystkich ziem. (Mieszkaniec Koszalina)

- Co tam, piastowskie - niepiastowskie. Ktoś musiał zapłacić za Kresy, a płaci zawsze najsłabszy. W tym sensie Niemcy były pokonane, a więc najsłabsze. (Wrocław)

- Trudno powiedzieć, czy dane czy odzyskane, w każdym razie teraz nasze.

- Nie jest ważne czyje to było, poprzez to, że tutaj żyjemy, większość z nas tu się urodziła; czujemy, że to nasza ziemia (Gorzów)

- Nigdy nie myślałem o tych ziemiach inaczej jak o polskich. Ale ja miałem kilka dni, jak tu przyjechałem (Koszalin)

- Wiemy, że te ziemie zachodnie to one były raz niemieckie, raz polskie. O tym każdy z nas, kto choć trochę uczył się historii, wie. I że tu znaleźć można i szczątki dziedzictwa polskiego, i szczątki dziedzictwa niemieckiego. (Gorzów)

- Na pewno piastowskie, ale część Piastów była bardziej niemiecka niż Polska.

- Za jednego Piasta były polskie, za innego nie - granice się przesuwały raz na zachód, raz na wschód (Lublin)

- Były to zawsze terytoria sporne, zamieszkane zarówno przez Polaków jak i Niemców. Zarówno Polacy, jak i Niemcy mieli prawo do tych ziem, a w historii raz na wozie, raz pod wozem. W czasach piastowskich te ziemie zamieszkiwały plemiona, które również z Polską miały niewiele wspólnego.(Lublin)

- Niemcy mogą sobie rościć pewne prawa do tej ziemi. Tym bardziej, że oni tu też wrastali z pokolenia na pokolenie. Oni tu wrośli korzeniami. Z nimi jest tak, jak z nami i ziemiami wschodnimi