Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

 Papież Benedykt XVI ukończył 93 lata. Był 265 papieżem w historii kościoła katolickiego. Kierował nim pd 19 kwietnia 2005 r. aż do zaskakującej abdykacji w roku 2013. Wcześniej w klatach 1983-2005, pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary, był najbliższym współpracownikiem papieża Polaka. Przybrał imię Benedykta XV (z czasów I wojny światowej) oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów św. Benedykta z Nursji.

 Był też pierwszym papieżem Niemcem od pontyfikatu Wiktora II (1055-1057). Od czasu swej abdykacji Benedykt XVI mieszka w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu. Z realizacji jego sekretarza abpa Georga Gänsweina wynika, że czuje się tam bardzo dobrze, ale w związku z obecną sytuacją pandemii koronawirusa nie przyjmuje gości. „Benedykt jest 93-letnim człowiekiem o trzeźwym umyśle.” - Mówi Gänswein, choć, jak dodaje, „stracił dość dużo sil fizycznych”. Nie wchodząc w zasługi Benedykta XVI dla kościoła i wiary katolickiej, nie możemy nie zauważyć, że Ratzinger był pierwszym papieżem, który zabrał się rzeczywiście do oczyszczenia duchowieństwa z brudu pedofilii.”

 

 

 

Komentarze

0
Erhard
3 years ago
Kardynał Dziwisz powiedział: "Cieszę się, że Papież przyjął imię Franciszek" on bardzo się bał, że może przyjąć imię Benedykt XVII po Benedykcie XVI. polski kardynał i ma tylko uprzedzenia, że Papież jest Niemcem...
Like Like Cytować