Wydanie/Ausgabe 131/04.04.2024

Dzisiaj Polacy są podzieleni, na tych dobrego sortu i tych innych, wg Kaczyńskiego zdradzieckie mordy! Co chwila mamy w Polsce różnego rodzaju demonstracje, manifestacje i to z wielotysięczną masą osób. Większość Polaków mówi i patrzy na swój kraj z bólem serca, bo nie wiedzą jakie będą dalsze losy Polski. Ciągle słyszy się, ze Polacy byli uciskani przez zaborców. Walczyli o to by móc żyć i rządzić w własnym kraju. A mogło być tak ładnie,kiedy odzyskano wolność. Ale już na początek odrodzonego kraju, odżyła nienawiść do współrodaków jak i innych nacji mieszkających w Polsce.

Wzajemna niechęć zwoleniankow partii wytycza granice, które będą coraz trudniejsze do przezwyciężenia w przyszłości. Niekiedy można odnieść wrażenie, ze jest to pookładana gra, na której ktoś kiedyś z wyrachowaniem skorzysta”. (Dariusz Kędziora)

Vèra Jourová, wiceszefowa KE mówiła: „Większość (polskich) działań dezinformacyjnych ma na celu zatarcie granic, spolaryzowania, uczynienie nas obojętnymi. Nie będziemy obojętni, kiedy atakują nas manipulacjami i dezinformacja.”

A serialowy proboszcz filmu „Plebania” Włodzimirów Matuszak  jest zdania: „Nie mam najmniejszej wątpliwości, że przyczyną całego zła jest fatalny poziom edukacji Polaków. To właśnie ci ludzie są paliwem wyborczym Kaczyńskiego. Zaraz ktoś powie, że i wykształceni popierają rządy PiS. Tak. I to jest specjalna kategoria ludzi. To cyniczni karierowicze. Nic ich nie obchodzi dobro Polski, dobro Polaków. Dla nich najważniejsze jest słowo JA. Doją Polskę jak dojną krowę.”

Niemiecki Reichskanzler Otto von Bismarck powiedział: „Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.”

Wystarczy popatrzeć na polską politykę i zachowanie Polski pomiędzy I i II wojną.

Od lat dzieje Polski przeplatają niezbyt chlubne karty historii. Dziś zmienia się historię (żołnierzy wyklętych, morderców Białorusinów, Ukraińców i Litwinów), wykreśla Wałęsę z podręczników, po to by mówić o Lechu Kaczyńskim, mimo że on nie był żadną z głównych postaci „Solidarności”.

22.XI.1918 - Pogrom ludności żydowskiej we Lwowie. W walkach polsko-ukraińskich Żydzi zachowywali neutralność, co Polacy uznali za zdradę. Zabito 150 Żydów.

20.XII.1918 - Do Warszawy przybyła misja Rosyjskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża z Bronisławem Wesołowskim na czele, w celu opieki nad rosyjskimi jeńcami. Minister Spraw Zagranicznych Leon Wasilewski nie wyraził zgody na podjęcie pracy przez misję i podjął decyzję o internowaniu jej członków

2.I.2019 – Członkowie misji Rosyjskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża zostali zwolnieni z aresztu i odwiezieni pod eskortą do granicy. Tam czterech z nich zostało zabitych, piąty – Leon Alter ocalał.

4/5. I.1919 – Próba zamachu stanu. Prawicowi politycy związani z Narodową Demokracją próbowali przejąc władzę. Aresztowali premiera Jędrzeja Moraczewskiego.

24.VIII.1919 – Władze litewskie udaremniły planowany zamach stanu w Kownie, aresztując grupę polskich oficerów.

 

31. sierpnia 1920 - Na Suwalszczyznę wkroczył oddział Ppłk. Adama Nienewskiego i zajął Suwałki i Sejny

 

20.III.1921 – Odbył się plebiscyt na Górnym Śląsku. 40,3% to znaczy 480 tys. glosowali za przyłączeniem do Polski. 59,4 % to znaczy 706 tys. za Niemcami. Mimo to Polska za pomocą swoich wojsk wywołała powstanie, zginęło wiele tysięcy osób.

16.XII.1922 - zastrzelono pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza.

7. II.1923 – Zastrzelono metropolitę Jerzego Jaroszewskiego pełniącego władzę zwierzchnika w Cerkwi prawosławnej.

8.I.1926 – Utworzono Towarzystwo Kolonizacyjne, którego celem było kierowanie polskiego wychodźstwa (Żydów) do wybranych miejsc w Ameryce Południowej oraz do francuskich kolonii w Afryce jak Madagaskaru.

12.V.1926 – Marszałek Piłsudski wydal rozkaz swoim żołnierzom marszu na Warszawę, tzw. zamach majowy. Zginęło 400 Polaków a 1000 zostało rannych, RODAKÒW z rąk Polaków.

26. IX,1930 - aresztowano Korfantego, mimo że chronił go immunitet.

X.1931 - na polskich uczelniach w Warszawie, Poznaniu, Lwowie, Wilnie, Krakowie, Lublinie odbywały się antysemickie wystąpienia studentów. Jeszcze przed dojsciem do wladzy Hitlera.

15.VI.1934 - W Warszawie na ulicy Foksal zastrzelony został minister spraw wewnętrznych Bronislaw Biernacki.

13.IX,1934 - Minister Spraw Zagranicznych Jozef Beck wypowiedział traktat Ligi Narodów o mniejszościach narodowych.

9/10. III.1936 – Po śmierci polskiego chłopa w bόjce z żydowskim sklepikarzem w Przytyku kolo Radomia Narodowa Demokracja rozpętała w całym kraju kampanię antysemicką. W Warszawie pobito profesorów przeciwnych „ławkom dla Żydów” m.in. Marcelego Handelsmana, Tadeusza Kotarbińskiego i Edwarda Lipińskiego.

16.IV.1936 - „Krwawy czwartek” we Lwowie. Podczas pogrzebu zastrzelonego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka doszło do demonstracji. Policja otworzyła ogień zabijając: 32 robotników, 18 rannych zmarło w szpitalu.

23. VI 1936r. W nocy z 22 na 23 czerwca Myślenice zostały opanowane przez grupę około 70 członków Stronnictwa Narodowego z Krakowa pod wodza Adama Doboszyńskiego. Po przecięciu linii telefonicznej i opanowaniu komisariatu policji napastnicy spalili szereg żydowskich sklepów w rynku i synagogę.

28.I.1937 – Antysemickie rozruchy grupy studentów warszawskich. Narodowcy domagali się wydzielenia odrębnych miejsc dla Żydów (tzw. getto ławkowe) oraz ograniczenia liczby Żydów przyjmowanych na wyższe uczelnie (numerus clausus)

4.X.1937 – Rektorzy części szkól wyższych zarządzili rozdzielenie miejsc dla studentów Polaków i Żydów.

17.III.1938 – Polski poseł w Tallinie (Estonia) Wacław Przesmycki wręczył posłowi litewskiemu ultimatum rządu polskiego z żądaniem nawiązania stosunków dyplomatycznych w ciągu 48 godzin, bez żadnych warunków wstępnych. Zarządzono koncentrację wojsk polskich przy granicy z Litwą, marszałek Rydz-Śmigły pojechał do Wilna. Ponieważ Litwini nie chcieli utrzymywać z Polską stosunków dyplomatycznych, Polska silą i Wojskiem ich do tego zmusiła.

16.V.1938 – Grupa studentów wileńskich uchwaliła rezolucję z żądaniem niedopuszczenia Żydów do studiów na Uniwersytecie im. Stefana Batorego

czerwiec-lipiec 1938 - władze polskie zlikwidowały na Podlasiu i Chełmszczyźnie 138 cerkwi i kaplic prawosławnych. Podobną akcję przeprowadzono na Wołyniu. W odwecie bojówki organizowały akcje terroru.

30.IX.1938 – Rząd RP wystosował ultimatum do rządu Czechosłowacji, w którym domagał się Zaolzia. Czechosłowacja przyjęła polskie żądania. Stalo się to w dzień po konferencji monachijskiej, na której mocarstwa zachodnie zgodziły się spełnić hitlerowskie żądania przekazania Niemcom Sudetów czeskich, w których mieszkała większość niemiecka.

2.X.1938 – Wojska Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Śląsk” zajęły Zaolzie.

 

- W okresie międzywojennym było kilkanaście żydowskich pogromów

- Na żydowskich sklepach malowano napisy „Nie kupuj u Żyda”, a przed sklepem często stali mężczyźni i podpalali kupiony towar.

- W czasie międzywojennym 1 mln Niemców uciekło i zostało zmuszonych do opuszczenia Polski.

18.IX.1939 Naczelny Wódz marszałek Rydz-Śmigły i rząd uciekli do Rumunii, gdzie zostali internowani. W czasie wojny Marszałek Rydz-Śmigły zabronił walczyć polskim żołnierzom z Sowietami.

-------------------------------------------------------------

Literatura: Kronika XX wieku, Józef Piłsudski, Pisma zbiorowe; Andrzej Garletzki, Pierwsze lata II Rzeczpospolitej, Norman Davies, Boże Igrzyska; Ewald Stefan Pollok, Legendy, manipulacje, kłamstwa; Jerzy Borowiec, Dzieje Polski w datach, Józef Buszko, Historia Polski 1864-1948; Dzieje Polski, Kalendarium pod red. Andrzeja Chwalby; Władysław Pobóg-Malinowski, Najnowsza historia Polski 1864-1945

Komentarze

0
Hubert
4 years ago
W tym spisie brakuje mi na przykład masakry robotników w Poznaniu, w kwietniu 1919, domagających się wypłaty dodatku drożyźnianego, przyznanego przez rząd. Byli ranni i zabici przez atakującą policję!
Like Like Cytować
0
jurek
4 years ago
Czesciej takie artykuly, bo w Polsce nie potrafia, czy nie chca o tych sprawach pisac
Like Like Cytować
0
Wladek
4 years ago
No nareszcie napisano na poilskie tematy pomiedzy wojnami. Osobiscie dodalbym jeszcze inne rzeczy, np.pogromy zydowskie.
Like Like Cytować