Wydanie/Ausgabe 134/21.11.2024

Maciej Kopiec
Dziś pierwsze w Nowym Roku, 26. posiedzenia Senatu, w którym przeprowadziliśmy drugie czytanie projektu uchwały w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej – tragicznych wydarzeń, które na zawsze naznaczyły historię Górnego Śląska.
W styczniu 1945 roku na Górnym Śląsku rozpoczęły się tragiczne wydarzenia znane dziś jako Tragedia Górnośląska. Pierwszym ich aktem były brutalne działania Armii Czerwonej wobec ludności cywilnej – masowe mordy, gwałty i tortury. W kolejnych tygodniach doszło do seryjnych deportacji do obozów pracy w Związku Sowieckim, skąd wielu wywiezionych nigdy nie powróciło. Szacuje się, że liczba deportowanych wyniosła co najmniej 46 200 osób.
Tragedii towarzyszyły również grabieże, podpalenia i niszczenie mienia, a także demontaż i wywóz infrastruktury przemysłowej do ZSRR. Po zakończeniu wojny represje nie ustały – władze Polski we współpracy z Sowietami, osadzały mieszkańców Górnego Śląska w więzieniach i obozach pracy, gdzie panował głód i choroby prowadzące do licznych zgonów.
Przez wiele lat te wydarzenia były przemilczane w przestrzeni publicznej, jednak przetrwały w pamięci prywatnej. Dopiero po 1989 roku zaczęto je przywracać zbiorowej pamięci i kartom historii.
Projekt uchwały ma na celu upamiętnienie tych, którzy zginęli, stracili zdrowie, a także tych, którzy walczyli o prawdę i pamięć historyczną.

Komentarze

0
Ernest
5 days ago
O Tragedii Górnośląskiej, czyli deportacjach ludności cywilnej z terenów Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku opowiada historyk dr Dariusz Węgrzyn

[xx]youtu.be/fuyvH-IBYKE?si=WiuakUigOr6lQsul
Like Like Cytować