Wydanie/Ausgabe 132/04.07.2024

 Winston Churchill (1874 - 1965) - polityk brytyjski, pisarz, strateg i historyk, który dwa razy zajmował stanowisko premiera Zjednoczonego Królestwa. Laureat literackiej Nagrody Nobla w 1953 roku za prace na temat historii II wojny światowej. Honorowy obywatel USA. 

Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii, że naród [Polacy] gotów do wielkiego heroicznego wysiłku, uzdolniony, waleczny, ujmujący powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów. Wspaniały w buncie i nieszczęściu, haniebny i bezwstydny w triumfie. Najdzielniejszy pośród dzielnych, prowadzony przez najpodlejszych wśród podłych.

 Jest niewiele cnót, których Polacy nie posiadają, i niewiele pomyłek, których udało im się uniknąć.

Brytyjski dziennik Manchester Guardian napisał 17 października 1930 r.: „Polski terror na Ukrainie jest dziś gorszy niż cokolwiek innego w Europie. Ukraina stała się krajem rozpaczy i zniszczenia. Jeszcze bardziej irytujące jest to, że prawa Ukraińców są zagwarantowane na mocy prawa międzynarodowego, podczas gdy Liga Narodów jest głucha na wszelkie apele i deklaracje, a reszta swiata nic nie wie i ma to gdzieś.”?

1 - Warum schrieb die britische Tageszeitung Manchester Guardian am 17. Oktober 1930: „Der polnische Terror in der Ukraine ist heute schlimmer als alles andere in Europa. Die Ukraine ist zu einem Land der Verzweiflung und Zerstörung geworden. Was ist umso irritierender, dass die Rechte der Ukrainer völkerrechtlich garantiert sind, während der Völkerbund taub ist für alle Appelle und Erklärungen, und der Rest der Welt nichts weiß und sich nicht darum kümmert.“?

2 - Why Winston Leonard Spencer Churchill Britischer Politiker, Staatsmann, Redner, Stratege, Schriftsteller und Historiker, Maler, zweifacher Premierminister des Vereinigten Königreichs, Literaturnobelpreisträger, Ehrenbürger der Vereinigten Staaten, der 2002 wurde in einer von der BBC organisierten Volksabstimmung als größter Brite aller Zeiten ausgezeichnet, sagte nach dem Zweiten Weltkrieg: "Hitlers junge Soldaten waren erstklassig ausgebildet und motiviert; überall machten sie unsere Soldaten zum Narren." ?

Komentarze

0
Michal
1 year ago
Towarzysz Churchill powinien mieć w nazwisku j zamiast r. Człowieka mieszkającego w Tulandii (na Górnym Śląsku) boli to, że był spokrewniony z Księżną Daisy sprowadzonej do Pszczyny. Niczym się dla nas nie zasłużył, zaś jego naloty na Drezno w porozumieniu z Harrisem klasyfikują go do zaliczenia do zbrodniarzy wojennych. To słowa podzięki za udział polskich żołnierzy w bitwie o Londyn. Szkoda, że tak jak w kawale Mladka, nie strącili 30% w 100% samolotów nieprzyjacielskich. Churchill miał - jeżeli chodzi o polską emigrację - niestety miejsce dla rodziny Kurskich i im podobnych, resztą się nie przejmował. Tacy są Sojuznicy Anglicy. PL wygląda na tle WB normalniej.
Like Like Cytować