







Alle Reaktionen:
734 Kommentare
5 Mal geteilt
Gefällt mir
Kommentieren
Senden
Teilen
Priester segnet deutschsprachiges Ortsschild in Polen...
Mehr anzeige
Deutsch seit 2005 wieder Amtssprache in Polen!
Auf dieser Karte sieht man, in welchen Orten und Gemeinden Polens eine zweite Amtssprache neben Polnisch existiert. Unschwer ist zu erkennen, dass es am häufigsten Deutsch als Zweitsprache gibt - und zwar im hellblau gefärbten Bereich um die schlesische Stadt Oppeln im Südwesten.
In den Orten um Oppeln leben zu mindestens 20% Deutsche. Sie können ihre Behördenangelegenheiten auf Wunsch in ihrer Muttersprache erledigen und haben Anspruch auf zweisprachige Ortsschilder etc.
Unten in den Kommentaren sieht man das Foto eines zweisprachig beschrifteten Rathauses.
Natürlich leben auch in anderen Ecken Polens Deutsche, aber dort liegt ihr Anteil unter 20%.
Vor der ethnischen Säuberung in Pommern, Schlesien, West- und Ostpreußen war überall Deutsch die geltende Amtssprache. Die Vertreibung der Deutschen aus dem Osten war die größte ethnische Säuberung der Menschheitsgeschichte!
Mehr dazu hier: https://de.m.wikipedia.org/.../Zweisprachige_Ortsnamen_i
Żyrowa to oczywiście piękniejący z dnia na dzień pałac, którego remont jest już na finiszu, jednak warto w tej miejscowości również zwrócić uwagę na inne zabytki. Z pewnością warto zainteresować się kapliczką studzionką z początku XIX wieku. Jest to jedyna tego typu kapliczka na Opolszczyźnie - owalna i dwufunkcyjna. Przez ponad 170 lat mieszkańcy części Żyrowej pobierali z tej studni wodę pitną i transportowali ją wózkiem zwanym "woziwodą" - wozem z beczką. Taki wózek na pamiątkę został ustawiony w miejscu zwanym Kozim Rynkiem. Kapliczka stoi niedaleko dębu posadzonego na pamiątkę pobytu w Żyrowej cesarza Niemiec Wilhelma II w roku 1911. Tuż za nim postawiony jest pomnik ofiar I i II wojny światowej. Warto również zwrócić uwagę na najstarszy dom z kamienia, znajdujący się przy bramie wjazdowej na teren parku pałacowego. O ile te miejsca znałam, to podczas spaceru w ramach wycieczki zorganizowanej przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych p. Beata Wielgosik zaprowadziła nas w miejsca mniej znane, jak np. dawny budynek przedszkola, z którym związana jest ciekawa historia czy zwróciła nam uwagę na obiekt, w którym mieści się szkoła i posadzonego przy nim również pamiątkowego dęba.
Dowiedzieliśmy się również czegoś ciekawego o morwach - te drzewa można spotkać w okolicy pałacu i...nie ma dwóch identycznych liści na drzewie.
Nie miałam o tym pojęcia.
Zatem podczas wycieczki poszerzyłam swoją wiedzę nie tylko o informacje z zakresu historii ale i przyrody.
Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach zorganizowanych przez nasze parki. 





Komentarze
[xx]www.silesia-news.de/2025/01/17/80-geburtstag-achim-exner/#more-17472