Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Spisu Powszechnego. Spis odbył się pomiędzy kwietniem a wrześniem 2021 r. Od tego czasu upłynęło 19 miesięcy a GUS podliczył wstępne wyniki. Przy tak szybkiej pracy, pełne wyniki ujrzą światło dzienne za dwa lata i będą już nieaktualne, gdyż narodzi się jakaś ilość dzieci i umrze również jakaś liczba mieszkańców. Czyżby doprawdy było tak trudno podsumować to, co mieszkańcy kraju podali przez Internet.
Wstępne wyniki mówią, że w Polsce mieszkało wówczas 37.149,5 mln. mieszkańców, i 1339,6 tys. nie Polaków. Wśród nich najliczniejszą grupą są Ślązacy z 585,7 tys. z czego 231,8 tyś wskazało identyfikacje śląską jako pierwszą. (Mniejsza ilosc mieszkancow maja Liechtenstein, Monaco, Andora, Malta, Islandia) W 2011 Ślązacy podali że jest ich w Polsce 846,7 tys. Na drugiej pozycji są Kaszubi z 176,9 tys. a na trzecim Niemcy 132,5 tys. dalej Ukraińcy 79,4 tys. Białorusini 54,5 tys., Anglicy 48,7 tys., Amerykanie 25,1 tys.
Prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu śląskiego jest zdania, że wyniki nie są zaskoczeniem, zaś mniejsza niż w poprzednim spisie liczba osób deklarujących przed 10 laty wynika przede wszystkim z internetowego charakteru spisu i trudności technicznych, jakie wiązały się z odnalezieniem narodowości śląskiej w internetowym formularzu.
- Z pewnością biorąc pod uwagę stopieni trudności związany z zadeklarowaniem narodowości śląskiej można uznać, te wyniki za sukces. Żeby móc złożyć taką deklarację, trzeba było się wykazać dość dużą wiedzę, w jaki sposób przejść przez system. Dlatego nie ma wątpliwości, że liczba ponad pól miliona obywateli państwa polskiego, którzy taką przynależność deklarują, to na pewno sukces Ślązaków, jako grupy posiadającej odrębną tożsamość.
-------------------------
i Śląskiej (ZLNS) i Ślonzokow Razem do Komisji Statystycznej ONZ poskutkowało, bo zwlekane ogłoszenie wyników dotyczących mniejszości narodowych od września 2022, GUS przedstawił. Co prawda jako wyniki wstępne, ale mamy cokolwiek.