Wydanie/Ausgabe 132/04.07.2024

U nołs na wsi we Trzynsinie (kole Łopola, w gminie Turawa) Istnieje tradycja ktoroł jest łod pokolyń przekazywanoł, a chodzi tu o "KLEKOTANIE".

W Wielki czwartek milknom dzwony w nasych kościołach i besto Jugend z naszej wsi bierom drewniane "klekotki" i drewniane wózki na kółkach "Judołse" i łazom od kaplicki do kaplicki. Zatrzymujom sie na chwila aby łobjechać 3 razy i idom dalej. Łazom o godzinie 6⁰⁰, 12⁰⁰ i 18⁰⁰.

Piynknoł tradycja i oby tak dalej była pielengnowanoł😊🤝

🇩🇪

In einem kleinen Dorf in der Nähe von Opole in Trzensin wird eine generationsübergreifende Tradition gepflegt. Am Gründonnerstag verstummen die Glocken, daher gehen die Jugendlichen am Karfreitag und am Karsamstag um 6:00, 12:00 und 18:00 Uhr mit hölzernen Klöppeln. An jeder Kapelle oder Figur, die sich an den Häusern befindet, halten sie an, machen drei Runden und setzen dann ihren Weg fort.
Eine wunderschöne Tradition, die hoffentlich weiter gepflegt wir.😊👍
🇵🇱
W Trzęsinie w gminie Turawa, obok Opola znowu zabrzmiały drewniane, "klekotki"
To wielopokoleniowa tradycja która jest nadal przez młodzież kultywowana.
Wielki piątek i w Wielką sobotę o godzinie 6:00 12:00 oraz 18 przez całą wioskę idzie pochód składający się z drewnianych "klekotek" oraz drewnianych wózkach "Judołse".
Zatrzymują się przy każdej kapliczce lub figurce znajdującej się przy domostwie, okrążają ją 3 razy I idą dalej do następnej.
Przepiękna tradycja oby była nadal przekazywana😊