Wydanie/Ausgabe 132/04.07.2024

Polak tak bardzo zachwycił się niemieckim cmentarzem, że swoim zachwytem postanowił podzielić się z internautami. W tym celu opublikował nagranie na TikToku. Za jego pośrednictwem skrytykował również polskie cmentarze i zwyczaje, twierdząc, że Polacy z dnia Wszystkich Świętych robią "rewię mody".

Rok temu Polak mieszkający od jakiegoś czasu w Niemczech opublikował na swoim TikToku krótkie nagranie, na którym pokazał, jak wygląda jeden z lokalnych cmentarzy. Przy okazji porównał go z miejscami pochówku w Polsce. Uwagę zwracają nie tylko same nagrobki, ale również sposób, w jaki są przystrojone.

"Dzisiaj wam pokażę, jak jest pięknie — według mnie — na niemieckim cmentarzu. Zobaczcie sobie, ile oni mają tu przestrzeni, zieleni. To jest coś pięknego. Zobaczcie sobie sami: jedna płyta, jeden lampion, kwiatki"— mówił na nagraniu jego autor, nie kryjąc przy tym swojego zachwytu.

"W porównaniu z Polską, to u nas to jest — według mnie — tragedia. Mnie się u nas nie podoba. U nas jest tak tyle wszystkiego nawalone pomników, zniczy, kwiatów" — oceniał.

Autor nagrania zwrócił również uwagę na rewię mody, która jego zdaniem panuje na polskich cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych. Uznał wprost, że tego typu zachowania Polaków są na pokaz. Swoje nagranie podsumował krótkim apelem: "My jako Polacy przesadzamy z tym wszystkim. [...] Ważne jest, żebyście przyszli [na cmentarz]. [...] Pamięć tu świadczy o wszystkim".

Internauci krytykują polskie cmentarze. "To wszystko na pokaz"

Nagranie Polaka z Niemiec bardzo szybko poniosło się po sieci i wzbudziło wiele emocji. Zdecydowana większość internautów przyznała jego autorowi rację, twierdząc, że minimalizm i prostota również im odpowiadają najbardziej.

Tak jest pięknie. A w Polsce to wszystko na pokaz

W Szwecji też tak jest, w Austrii, tylko w Polsce rewia mody

U nas jest: zastaw się, a postaw się, ale to już inny temat. U nas tylko pokaz

Piękno tkwi w prostocie. Pycha i lans gubi

— komentowali internauci.

Wielu z nich podzieliło opinię autora nagrania, że najważniejsza jest pamięć o zmarłych. Były również i głosy, choć w zdecydowanej mniejszości, że to polskie cmentarze są ładniejsze niż niemieckie: