Wydanie/Ausgabe 126/10.09.2023

   

Afrykanie są OK. Ale niech siedzą cicho

Co trzeci Polak uważa, że w kraju jest zbyt dużo imigrantów,mniej niż polowa dopuszcza ślub własnych dzieci z przybyszami z Afryki.

W Polsce mieszka wg szacunków od 2 do 4 tys. Afrykanów. Prawie dwie trzecie Polaków przyznaje, że o Afryce wie bardzo mało lub mało. Afryka kojarzy nam się negatywnie. Największy sprzeciw budzi ślub syna czy córki z Afrykaninem. Badacze podkreślają, że Polacy w deklaracjach prezentują względna otwartość, ale ci sami ujawniają zakamuflowany sprzeciw przeciw i poczucie wyższości – imigranci powinni dostosowywać się do otoczenia, stać raczej w cieniu, nie forsować własnego zdania.

Z badan wynika, że jesteśmy rasistami, ale widać że nasze uprzedzenia wynikają z braku wiedzy o obcej kulturze.

Skradziona trakcja elektryczna

Przez wiele godzin nie był przejezdny szlak kolejowy między Herbami Nowymi Pankami, wiodący ze Sląską w kierunku Małopolski. To jedno z częstych miejsc kradzieży kolejowej infrastruktury w północnej części woj. śląskiego. Inne często ograbiane odcinki to pobliskie linie: pasażerska z Tarnowskich Gór do Tworogu i towarowa z Lublińca do Toszka.

Ojczyznę wolną...

Wiersz refrenu „Ojczyznę wolną racz nam zwrócić, Panie”, śpiewany w tej wersji w czasie zaborów i po 1945 r., od dwóch dekad brzmiał już w wersji „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. Do niedawna brzmiał, bo znów ponury tłum intonuje pieśń w wersji „zaborczej”, co urąga historii i Hymnowi zresztą. Tak było 10 października w Warszawie, gdy nabożeństwo żałobne celebrowane z okazji półrocza katastrofy smoleńskiej przekształcało się w polityczny wiec, na którym żałobnik Jarosław Kaczyński wołał o wolną Polskę i dobrą władze.

Ukradli prawie 100 aut

Prawie 98 aut padło łupem rozbitego przez śląską policje gangu specjalizującego się w kradzieżach drogich samochodów. Zatrzymano 12 mężczyzn. Grupa działała przez ostatnie dwa lata, głównie na Śląsku i województwach ościennych, ale ma tez na koncie przestępstwa w Austrii. Przedstawiono im 120 zarzutów – kradzieży z włamaniem, paserstw, oszustw,oraz zniszczenia mienia.

Kaczyński

Jarosław Kaczyński jest dziś znów naczelnym kreatorem pogardy, nietolerancji i niezgody, deklarującym, że nigdy nie poda ręki prezydentowi Rzeczpospolitej, bo to człowiek z innej niż on sfery, a został prezydentem przez „nieporozumienie”. Tym bardziej, że wolną, dobrą i jedyną do zaakceptowania władzę uosabia wyłącznie on, Kaczyński Jarosław. Zachód patrzy i jedynie kiwa głowami. Można być opozycjonistą ale nie należy znieważać innych. A przecież Kaczyński brał udział w wyborach z tym nowym prezydentem. Czy wtedy nie było to nieporozumieniem? Gdyby p. Kaczyński potrafił normalnie myśleć, a nie opluwał, wszystkich żółcią, to nie wziąłby w takich wyborach udziału.

Hotele obniżają standard

Luksusowe hotele są u nas w tak zlej kondycji, że stanęły przed wyborem: albo pozbędą się jednej z pięciu gwiazdek, albo przestaną zarabiać. W ciągu roku średnie obłożenie spadło z 70 do 40% - wynika z informacji gazety prawnej.

Auta kradną nocą

Najczęściej wyłamują zamki i odpalają auta „na styk”, ale są tez fachowcy używający do uruchomienia auta programów komputerowych.

Ciekawym sposobem jest korzystanie z ofert motoryzacyjnych. Złodzieje udają potencjalnych kupców, biorąc auto do przejażdżki „na próbe”. Swój samochód zostawiają w zastaw, ale potem okazuje się, ze był kradziony, a próbowany odjeżdża w sina dal.

Najwięcej aut ginie na Mazowszu w Małopolsce i Wielkopolsce. W roku ubiegłym wszczęto w Polsce prawie 17.000 postępowań w sprawach kradzieży samochodów. Wartość samochodów wyniosła 530,3 mln zł z czego odzyskano 39,7 mln.

Najczęściej kradzione są: Volkswagen passat, volkswagen golf, Audi A4, Audi A6.

Msza - spektakl polityczny

Nabożeństwa odprawiane na walach jasnogórskich. To już są właściwie spektakle polityczne z przemówieniami, okrzykami, brawami zwolenników. Czy nas to oświeciło?

Mongoł” za kółkiem

Jaki jest przeciętny polski kierowca? Pod względem umiejętności prowadzenia samochodu i znajomości przepisów ruchu drogowego, lokujemy się gdzieś w średniej światowej. Prawdziwym problemem naszych kierowców jest to, że nie traktują samochodu wyłącznie jako narzędzia do przemieszczania, ale przede wszystkim do określenia swojej pozycji w hierarchii społecznej. W większości krajów zachodniej Europy ludzie, w tym także użytkownicy ruchu drogowego, traktują się podmiotowo, co wynika z tradycji judeochrześcijańskiej. Ci którzy nie przestrzegają tej zasady i traktują innych w sposób przedmiotowy, są przez tamtejsze społeczności wykluczeni. Polska co prawda także wyrosła na tradycji judeochrześcijańskiej, ale z powodu zaborów i bliskości Rosji docierały do nas także wzorce mongolskiego podejścia do relacji międzyludzkich.

Ukradł

Funkcjonariusz z Zakładu Karnego nr 2 ze Strzelec opolskich został złapany na kradzieży pompki do ogrzewania. To nie pierwszy jego taki wyczyn. W jednym ze sklepów połakomił się na pompkę do centralnego ogrzewania za 539 złotych. Policjanci przeczesali jego jego mieszkanie. Okazało się, że funkcjonariusz kradł materiały budowlane od dłuższego czasu. Jak informuje prokuratura, wcześnie w podobny sposób wyniósł ze sklepu m.in. wiertło i żarówkę warte kilkadziesiąt złotych. Gdy otrzyma w pracy dyscyplinarkę, będzie mógł ...odejść na emeryturę.

Szpitalna hiena

Pracownicy szpitala w Sieradzu zatrzymali złodzieja, który próbował ukraść portfel jednej z pacjentek... Pielęgniarka jednego z oddziałów szpitala poinformowała telefonicznie swoją koleżankę, że zauważyła mężczyznę, który wchodził do sal i przygląda się szafkom pacjentów...Kilkanaście minut później mężczyzna został zauważony jak w jednej ze sal pochyla się nad szafką ciężko chorej pacjentki i wyciąga portfel....

Polacy w czołówce bogacących się narodów

W zestawieniu przygotowanym przez Credit Suisse Polacy należą do jednych z najszybciej bogacących się narodów na świecie. W ciągu dekady potroiliśmy swój majątek. Średnia światowa to 25-procentowy skok w skali dziesięciu lat. Nasze wyniki to jednak wciąż niewiele na tle państw Europy zachodniej. A więc jesteśmy dobrzy w porównaniu z Laosem, Etiopią i Bango-Bango.

Polska jest dziwnym krajem

w którym dla jednej osoby zmienia się przepisy. Ustawowo wiek emerytalny dla wojskowych, czyli 60 lat, nie pozwalał na nominacje na szefa Sztabu generalnego dla gen. Mieczysława Cieniucha. Posłowie w ekspresowym tempie podwyższyli granice do 63 lat.

Szabrownicy żerują

Setki powodzian nie chciały opuszczać domów mimo fatalnej sytuacji. Zmęczeni, zmarznięci postanowili czuwać dzień i noc w nieogrzewanych domach. W obawie przed szabrownikami. Zle doświadczenia i wspomnienia sprzed trzynastu lat nie pozostawiają wątpliwości, że jest w tym wiele racji. Chętni na cudze mienie pojawili się m.in. w sołectwie Zabrzeg w gminie Czechowice-Dziedzice. Jedna z kobiet powiedziała.- Pani, ja tu przecież muszę siedzieć, przecież to, czego nie zabierze woda, ukradną nam ludzie.

Kradli paliwo rurą od odkurzacza

Pomysłowych złodziej na gorącym uczynku nakrył kierowca z Bułgarii. Podczas postoju na parkingu zauważył on w lusterku dwóch mężczyzn, którzy spuszczali paliwo z jego samochodu. Gdy spostrzegli, ze zostali nakryci, uciekli do pobliskiego lasu. Policja złapała obydwu i stwierdziła, ze w stojącym niedaleko busiku posiadali 170 litrów kradzionego paliwa. My sami robimy wszystko, by o nas źle mówili za granicą, albo tam kradniemy albo okradamy zagraniczne osoby.

Quo Vadis

Sporych rozmiarów pomnik Henryka Sienkiewicza z napisem „Quo Vadis” stanął w czerwcu na kieleckim deptaku noszącym imię noblisty. Okazało się jednak, że nie wszyscy rozpoznają pisarza. Nie ma się czemu dziwić, w Europie Polska zajmuje tuz przed Albania miejsce w czytelnictwie.

Bankructwo w stylu Gierka

W wyniku polityki zadłużania państwa rozpoczętej przez Gierka, licząc w dzisiejszych dolarach, Polska zadłużyła się o 50 mld dolarów. Tusk zakłada, że dług publiczny w latach 2008-13 wzrośnie o 33o mld złotych, czyli o 100 mld dolarów.

Samochodowy gang pod kluczem

Pomorska policja rozbiła grupę przestępcza zajmująca się kradzieżami samochodów w Polsce i Niemczech. Potem auta były rozbierane na części w celu sprzedaży. W związku ze sprawą zatrzymano siedmiu mężczyzn. Zatrzymani mają od 22 do27 lat. Grozi im do 10 lat więzienia. Niektórzy byli już karani za przestępstwa narkotykowe. Samochodowa „dziupla” znajdowała się w Lęborku. Według wstępnych szacunków policji, pochodzą one z ponad stu samochodów. W jednej z hal zabezpieczono 460 elektronicznych elementów aut, m.in. nawigacje i radia samochodowe.

Nieudany skok

Nie udał się skok 17-latkowi, który chciał sprawić sobie prezent. Napadł w Krakowie na kobietę i zerwał jej zloty łańcuszek .Schwytany na gorącym uczynku młodzieniec miał jeszcze w ręku ukradziony przed chwila zloty łańcuszek o wartości ok. 1200 złotych. Okazało się, że młodzieniec grasował już od dłuższego czasu. Miał wyrwać z ręki innej kobiety banknot 50-zlotowy. Tym razem napadł mu się nie udał.

Zlikwidować "Szkło kontaktowe", widzów "eliminować"

Podczas czwartkowego wystąpienia w Sejmie, w czasie debaty po informacjach ministra sprawiedliwości na temat łódzkiej tragedii, Jarosław Kaczyński ponownie zaatakował media. Na mównicy Sejmowej stwierdził między innymi, że kłamstwo którym się posługuje "Szkło kontaktowe" prowadzi czynów o których dyskutowano w Sejmie.ług Kaczyńskiego program w sposób niedopuszczalny obraża i dopuszcza do obrażania jedną ze stron sporu politycznego. Miał na myśli przede wszystkim swoją partię.

- Trzeba mówić o środkach masowego przekazu, o szkłach kontaktowych, o wszystkim co budowało kłamstwo i przemysł nienawiści - dodał Kaczyński. W obronę wziął natomiast Radio Maryja i TVTrwam, bo jak twierdzi, nigdy nie słyszał tam antysemickich wypowiedzi. dziennikarze zwrócili prezesowi uwagę, że to sami widzowie dzwonią i wypowiadają swoje opinie w programie, Kaczyński stwierdził "dlatego tych widzów należy eliminować".

Policyjny pościg

Polscy i niemieccy policjanci ścigali samochód, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej przed granicą niemiecko-polską.

Niemcy próbowali zatrzymać pojazd w okolicy miejscowości Bismarck, lecz kierowca zignorował sygnał i skierował się w stronę Szczecina.. Patrol ruszył za nim. Ścigany próbował swoim autem m.in. zepchnąć jadących policjantów z drogi, jechał niebezpiecznie, łamał przepisy drogowe. Kiedy przekroczył granice, polscy policjanci dołączyli do pościgu, blokując ulice w Szczecinie. Gdy przyczepa, która ciągnął pojazd uciekiniera, przewróciła się kierowcę zatrzymano.

Według wstępnych ustaleń, tablice rejestracyjne volkswagena były kradzione, prawdopodobnie tak samo samochód i kosiarka, która wiózł na przyczepie.

Comments are now closed for this entry

   
© Silesia - Śląsk - Schlesien 2009-2021