Wydanie/Ausgabe 126/10.09.2023

   

 Województwo Śląskie zmieni w krótce nazwę na śląsko-małopolskie? Do tego długa droga, ale od czegoś trzeba zacząć. Z takiego założenia wyszli regionaliści z Zagłębia Dąbrowskiego, Częstochowy i Beskidów. Dlatego w pierwszej połowie 2023 roku do Sejmiku Śląskiego trafi petycja o zmianie barw i herbu województwa tak, by odzwierciedlał poszanowanie dla tradycji, historii, geografii i tożsamości kulturowej wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. To może być przełom – informuje „Nowa Trybuna Opolska”.

W miejsce dotychczasowego herbu, składającego się wyłącznie z górnośląskiego złotego orla na błękitnym tle, miałby pojawić się nowy herb, składający się z tarczy podzielonej w slup; po prawej (heraldycznie) stronie srebrny (biały) pól orzeł małopolski na czerwonym tle.

Jak podkreślają inicjatorzy tej zmiany, wschodnia część województwa (od Częstochowy przez Zagłębie Dąbrowskie, Jaworzno i Żywiecczyznę) to ziemie małopolskie. Obszar ten posiada odrębne od Śląska tradycje historyczne, przeszłość oraz kulturę regionalną. W czasach nowożytnych, gdy Śląsk był położony poza Polską, wspomniany obszar nie był częścią Rzeczpospolitej, ale także woj. krakowskiego.

- Przygotowaliśmy kolejną petycję do Sejmiku Śląskiego, o zmianę herbu i barw województwa śląskiego. To leży w kompetencji tego organu, więc mamy nadzieje, że nasze stanowisko spotka się ze zrozumieniem, a symbole województwa będą odzwierciedlać rzeczywistość, a więc różnorodność społeczną, historyczną i kulturową tych ziem. Dziś nazywane są często błędnie Śląskie, a jak wiemy, to nie jest prawda – podkreśla Rafał Siciński, regionalista i jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Sosnowca.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

   
© Silesia - Śląsk - Schlesien 2009-2021